Quantcast
Channel: Университет за национално и световно стопанство :: Икономика, Администрация и управление, Право, Обществени комуникации и информационни науки, Приложна информатика, комуникации и иконометрия, Политически науки, Социология Новини RSS Feed
Viewing all 3954 articles
Browse latest View live

Наши преподаватели с доклад на Международен конгрес по икономика и бизнес

$
0
0

Проф. д-р Даниела Фесчиян, зам.-ръководител на катедра „Счетоводство и анализ“, и гл. ас. д-р Радка Андасарова участваха в Петия международен конгрес по икономика и бизнес в гр. Бурса, Турция.

Участници в престижния форум, който се проведе в Конгресния център на университета Улудаг, бяха известни учени в областта на икономиката и представители на транснационални корпорации от целия свят.

Проф. д-р Даниела Фесчиян и гл. ас. д-р Радка Андасарова с проф. д-р Ахмет Вежди Кан, декан на Бизнес факултета на Университета Сакария, Турция, и Абдул Рашид Решад, президент на Института за образователни и висши учебни заведенияАфганистан

Проф. Фесчиян и д-р Радка Андасарова представиха доклад на тема „Comparative Analysis of the Relationship between the Expected Credit Loss Model and the Capital Regulation in Banks“, в който се акцентира върху новите моменти, свързани с признаването на очаквани кредитни загуби в банките за целите на финансовата и надзорната отчетност. 

Представителите на УНСС по време на международния форум




Седмица на юриста в УНСС

$
0
0

В Деня на българската конституция и юриста и отбелязването на 140-годишнината от приемането на Търновската конституция започна Седмица на юриста в УНСС под патронажа на ректора проф. д.ик.н. Стати Статев със съдействието на Юридическия факултет (ЮФ), Междууниверситетския център за развитие на кариерата и Студентския съвет. Целта на форума е да съдейства на бъдещите юристи, обучаващи се в университета, да формират посоката на своето бъдещо професионално развитие. Това е втората подобна проява, организирана от Алумни клуба на завършилите ЮФ, след курса по професионално ориентиране на тема „Юридическата професия, възможности и предизвикателства“ през миналата година.

При откриването на Седмицата на юриста (от ляво надясно): ас. д-р Стефан Радев, председател на Алумни клуба и модератор на форума, Милка Панчева, зам.-председател на ВАС, доц. д-р Миланка Славова, зам.-ректор по обучението в ОКС "бакалавър"и продължаващо обучение, доц. д.н. Живко Драганов, декан на Юридическия факултет, и Ангел Стойков, председател на Студентския съвет

Ас. д-р Стефан Радев посочи, че целта на форума е професионалната ориентация на студентите-юристи с помощта на успешно реализирали се възпитаници на ЮФ, които да представят различни профили и специфики на юридическата професия. Той представи данни от анкетно проучване, проведено сред дипломирали се неотдавна магистри по право, които показват, че 82% от тях са се реализирали успешно в практиката. Това е свидетелство за високото качество на образованието в УНСС. Бъдете смели и продължавайте напред, без да се притеснявате от това, което ви предстои, пожела на бъдещите юристи д-р Радев.

Ас. д-р Стефан Радев

От името на ректора проф. д.ик.н. Стати Статев организаторите на форума бяха приветствани от доц. д-р Миланка Славова. Пазете традициите и уважавайте вашите изключителни преподаватели, които със своята смелост и строгост допринасят за високото ниво на професионална подготовка на студентите и за авторитета на ЮФ и УНСС, каза тя. Доц. Славова предаде специалните поздравления на ректора към Алумни клуба на ЮФ за изключително активната му дейност. Нека Седмицата на юриста да бъде пълна с полезна информация, контакти с бъдещи работодатели, да намерите вдъхновители, за да се посветите на правната наука, пожела зам.-ректорът на студентите.

Доц. д-р Миланка Славова

Много е важно, че в този вълнуващ ден - Денят на българската конституция, стартираме Седмицата на юриста, защото на този ден ние, юристите, намираме удовлетворение, че сме се посветили на правото и това е най-подходящият ден да направим връзка с бъдещата ви професионална реализация, поздрави студентите деканът на ЮФ доц. д.н. Живко Драганов. Той изказа благодарност на проф. д-р Христина Балабанова, бивш декан на ЮФ, за нейния принос в развитието и утвърждаването на Юридическия факултет. Нашата цел е да изградим студентите като юристи и да им помогнем да намерят своята професионална реализация, каза деканът и благодари на Алумни клуба, както и на Студентския съвет за подкрепата за участието на студентските отбори на ЮФ в международни състезания по право. Доц. Драганов пожела Седмицата на юриста да се превърне в университетска традиция.

Доц. д.н. Живко Драганов

Доц. д-р Росен Кирилов, директор на Междууниверситетския център за развитие на кариерата, поздрави организаторите за мотото на форума: „Ние успяхме и вие ще успеете“ и приветства идеята възпитаници на ЮФ да споделят със студентите по право как са успели да изградят успешна кариера. Доц. Кирилов благодари на ректорското ръководство за подкрепата, както и на Алумни клуба на ЮФ, работил най-активно за организирането на събитието, като изрази увереност, че форумът ще предостави възможности и добри форми за взаимно полезно сътрудничество.

Доц. д-р Росен Кирилов

Упражнявайте достойно професията си. Форуми като днешния допринасят за изграждането ви като личности, поздрави колегите си председателят на Студентския съвет Ангел Стойков. Студентите от ЮФ не само участват в международни състезания по право, но са и победители в тях и прославят името на УНСС. Това е доказателство за успешната подготовка, която им дават техните преподаватели, посочи той.

Ангел Стойков

Няма да ви е лесно занапред, трябват ви много усилия, за да успеете, но от вас зависи докъде ще стигнете, обърна се към студентите зам.-председателят на ВАС Милка Панчева. Тя открои основните трудностите при професионална реализация в правната сфера в днешно време: огромната конкуренция и високите изисквания за работа в съдебната система и от страна на работодателите. Г-жа Панчева обърна внимание на огромната отговорност и предизвикателствата да бъдеш юрист, независимо дали си част от голяма компания или защитаваш казуси в съда. Работата на юриста е пряко свързана с реалния живот и рефлектира върху съдбите на хора и институции, затова тази професия изисква непрекъснато учене и усъвършенстване. Вярвам, че младите хора имат бъдеще в България, посочи зам.-председателят на ВАС.

Г-жа Милка Панчева

В Книгата за послания на Алумни клуба на завършилите ЮФ зам.-председателят на ВАС написа: „Днес, 16.04.2019 г., Ден на българската конституция и юриста, се радвам, че мога да бъда сред толкова млади, умни и ентусиазирани бъдещи юристи, в които вярвам, че достойно ще защитят професията и името на УНСС. Успех, млади хора!“.

По време на Седмицата на юриста студентите от ЮФ се срещнаха с възпитаници на ЮФ, бъдещи работодатели – водещи компании в различни сфери, както и компании, предоставящи юридически услуги или развиващи успешни юридически отдели, които ги запознаха с възможностите за кариерно развитие и стажове, както и със спецификата на своята дейност.

По време на форума

В Седмицата на юриста участваха Десислава Цветкова, адвокат в Адвокатско дружество „Попов, Арнаудов и партньори“, Софроний Иванов, юрисконсулт в Агенцията за събиране на вземанията, Силвия Димитрова, юрисконсулт в „Топлофикация София“ ЕАД, Цветолюба Васева, съдебен помощник във ВКС, Иван Иванов, разследващ полицай в 3 РУ на СДВР, Елена Андреева, младши прокурор в Софийската районна прокуратура, Десислава Димитрова, разследващ митнически инспектор, както и юристи от ОББ АД, 180 Degrees consulting Sofia, Forex Capital Markets LTD, Академика 2011 ЕАД,  Price water house Coopers (PwC), Агенцията по заетостта – Регионална служба по заетостта - София, Адвокатско дружество „Димитров и партньори“.

В Голямата конферентна зала

Втора научна конференция с международно участие „Сигурност и бъдещо развитие в Близкия изток“

$
0
0

Втората научна конференция с международно участие „Сигурност и бъдещо развитие в Близкия изток“, организирана от катедра „Международни отношения“, събра в зала „Научни съвети“ преподаватели от УНСС и Университета „Салахадин“, Ирбил, Ирак, експерти по проблемите на Близкия изток от БАН, Института за дясна политика, анализатори от България, Ирак, Египет и други страни, журналисти и студенти. Тази година фокусът беше върху Иран и Саудитска Арабия – геополитически отношения и перспективи.

Конференцията има всички шансове да се утвърди като сериозно научно събитие на нашата катедра. Процесите в Близкия изток ще отнемат още няколко десетилетия, преди да достигнат по-спокойна фаза на развитие. Темата, която обсъждаме, е изключително интересна, защото засяга големи играчи в региона с още по-големи амбиции – Иран и Саудитска Арабия. Не са за пренебрегване и другите държави от региона със свои интереси, посочи при откриването на форума доц. д-р Пламен Ралчев, зам.-ръководител на катедра „Международни отношения“.

Доц. д-р Пламен Ралчев (вляво)

Доц. Ралчев изтъкна, че е важно да се дискутират различни сценарии за развитие на процесите в Близкия изток, които още дълго време ще продължават да привличат вниманието на експерти и анализатори от различни държави.

Работата на конференцията протече в рамките на три панела и засегна въпросите за общото състояние, тенденциите и предпоставките, глобалните и регионалните фактори и вътрешнополитическите процеси и въздействия върху случващото се в Близкия изток. Проф. д-р Георги Генов, който беше дългогодишен ръководител на катедра „Международни отношения“, говори по темата „Иран срещу Саудитска Арабия – съвременни измерения“.

Проф. д-р Георги Генов

Доц. д.н. Богдана Тодорова, ръководител на секция „Социални теории, стратегии и прогнози“ в Института за изследване на обществата и знанието на БАН, представи вижданията си за шиизма като религиозна форма на идеята за социална промяна. Лектори бяха още проф. д-р Махмуд Ал-Арабо от Университета „Салахадин“, д-р Адел ел Шихауи и др.  

Студенти от „Икономика на отбраната и сигурността“ посетиха водещи фирми на отбранителната индустрия

$
0
0

Студенти бакалаври и магистри от специалност „Икономика на отбраната и сигурността” проведоха изнесено обучение в две от водещите предприятия на отбранителната индустрия у нас.

Целта на посещенията, организирани със съдействието на проф. д-р Димитър Димитров - ръководител на катедра „Национална и регионална сигурност” и декан на факултет „Икономика на инфраструктурата”, беше студентите да се запознаят на място с управлението и производствената дейност в компании от българската отбранително-технологична база.

На 5 април т.г. студентите бяха в „Марс Армор“ ООД - водещ производител на бронирани жилетки с високо качество за нуждите както на армията, полицията, охраната на затвори, така и на охранителни компании и банки. Традиция е студентите от специалността „Икономика на отбраната и сигурността“ всяка година да провеждат изнесено обучение в компанията.

Г-н Коста Сарайдаров, търговски директор на компанията, представи спецификата на производствената дейност и реализацията на готовата продукция (на снимката горе). Студентите се запознаха на място с организацията на работата във фабриката и етапите при производството на бронежилетки, бронеплочи и щитове. Особен интерес предизвикаха лабораторните условия за тестване на системите, които са съобразени със съществуващите международни стандарти. Получени бяха и базови знания и за системите за балистична защита.

Проф. Димитров благодари на домакините и подчерта голямото значение на връзката с практиката при подготовката на бъдещи специалисти в областта на икономиката на отбраната и на мениджъри в сектора за сигурност.

Второто посещение на нашите студенти беше в индустриалния гигант „Арсенал“ АД – Казанлък - многофункционална инфраструктурна компания с водещи позиции в националната икономика и с богат опит в проектирането, производството, инженеринга и търговията с военни и граждански продукти. „Арсенал“ АД произвежда основно стрелково и артилерийско въоръжение, боеприпаси, барути, капсули, пиротехнически изделия, твърдосплавни инструменти и др.

Събитието беше организирано със съдействието на г-н Пейо Сизов, директор за Индия на фирмата, възпитаник на катедра „Национална и регионална сигурност” и понастоящем докторант към нея. Бакалаврите и магистрите от специалност „Икономика на отбраната и сигурността"бяха придружавани от своите преподаватели доц. д-р Цветан Цветков, доц. д-р Нончо Димитров – научен секретар на катедрата, гл.ас. д-р Юри Ценков, гл.ас. д-р Теодора Гечкова, д-р Горан Ангелов, а също докторантите Елена Бакова и Цветомира Пенкова.

Г-н Сизов представи историята на „Арсенал“ АД и продуктите, които се произвеждат в него. Гостите посетиха музея на предприятието, където се запознаха със 140-годишната му история, и разгледаха шоурума, в който са изложени всички продукти, произвеждани в момента (на снимките долу).

Възпитаниците на УНСС се запознаха с техниките за безопасност при употребата на оръжия, научиха се да различават отделните модели автомати и боеприпаси и нововъведенията на пазара на оръжия, да разглобяват и сглобяват автомат.

Първокурсници на изнесено обучение по английски език

$
0
0

Първокурсници от поднаправление „Икономика с чуждоезиково обучение“ бяха на изнесено обучение по английски език в Националната спортна база „Белмекен“, по време на което бяха проведени занятия с интерактивна насоченост: симулации, ролеви игри и проектни разработки.

В презентацията си на английски език г-жа Светла Миткова, главен експерт в БНБ, запозна възпитаниците на УНСС с ролята, функциите и структурата на банката (на снимката долу).

Студентите, заедно с гост-експерта, обсъдиха особеностите на специализираната комуникация на английски език, възможностите за участие в програмата за студентски стажове на БНБ и професионално развитие в сферата на икономиката, придобиха знания и умения за деловата комуникация, работата в екип и презентирането.

Студентите съчетаха обучението със спортни занимания: плуване, йога, фитнес, планински преходи

Лекция „Трансферно ценообразуване - общи положения и практика в България“

$
0
0

„Трансферно ценообразуване – общи положения и практика в България“ беше темата на лекцията на Александър Стефанов, старши мениджър „Данъчни услуги“, и Георги Георгиев, консултант „Данъчни услуги“ в „Делойт България“, която те изнесоха пред студенти от магистърската програма „Международни икономически отношения“ по покана на катедра „МИО и бизнес“.

Александър Стефанов открои важността и значението на трансферното ценообразуване по сделки между свързани лица от данъчна гледна точка, ефектите от двойното данъчно облагане и неговото избягване посредством последователно прилагане на принципа на независимите пазарни отношения. Лекторът се спря и на методите за определяне на пазарните цени, които се използват при икономическия анализ на трансферните цени.

Студентите бяха запознати с нормативната уредба в България, предстоящите законови промени по въвеждане на задължителна документация по трансферно ценообразуване, както и с очакваните ефекти от тях за българския бизнес и държавния бюджет.

Представителите на „Делойт България“ разясниха предложението за въвеждането на нови правила и законови промени в областта на трансферното ценообразуване във връзка с международните тенденции в областта на трансферното ценообразуване, от една страна, и увеличеният интерес на Националната агенция за приходите към трансферното ценообразуване, от друга.

След лекцията се проведе дискусия, в която студентите взеха активно участие.

Катедра „МИО и бизнес“ и „Делойт България“ ще се стремят подобни събития да се превърнат в традиция, а сътрудничеството да се разшири и в други направления.

Защо спря строителството на новия учебен корпус на УНСС? Студентският съвет и синдикатите настояват пред отговорните държавни институции да осигурят обещаното, но неполучено финансиране

$
0
0

„На празника на УНСС даваме начало на един от най-смислените проекти по Оперативна програма „Региони в растеж“. Малко над 40 млн. лв. са средствата от нея, с които ще бъдат подкрепени висшите учебни заведения в страната, като проектът на УНСС е най-големият.“ Това заяви при първата копка на новия учебен корпус, направена в деня, в който отбелязахме 97-годишнината на нашия университет, тогавашният министър на регионалното развитие и благоустройството Николай Нанков.

Празникът мина. Започна строителството, но финансирането – европейско и национално, спря. Въпреки поетите ангажименти от страна на отговорните държавни институции. Спря и надеждата, че в навечерието на 100-годишнината ще имаме нов 5-етажен учебен корпус с 8518 кв. м разгърната застроена площ, 4 аули, всяка от които за 250 студенти, 4 зали за по 120 студенти, 4 зали за по 80 студенти и 4 зали за по 40 студенти, както и два тестови центъра с по 280 места, 19 преподавателски кабинета.


Защо ни е нужен новият корпус?

Защото сме най-голямото университетско семейство в България, с най-голям брой студенти – близо 22 хиляди.

Защото студентите вече няма да учат от рано сутринта до късно вечерта или да ходят на лекции в ИСК, който е на 1,5 км от УНСС, а ще провеждат учебните си занятия в модерна образователна среда.

Защото съществуващите тестови центрове, в които се провеждат семестриални, годишни и държавни изпити, тестовете на кандидат-студентите и др., няма да се „задъхват“ от претоварване.

Писма без отговор

От 19.10.2017 г. академичното ръководство сигнализира с писма за забавянето на финансирането на новия учебен корпус, но отговор няма.

 

Очакване на подкрепа и разбиране

С убедеността, че ще бъде проявено разбиране сега Студентският съвет и синдикатите на УНСС изпратиха писма до държавните институции във връзка със спряното финансиране на строителството на новия учебен корпус. В тях се изразява надежда, че в най-скоро време ще бъде осигурено финансиране и се призовава към съдействие и подкрепа.

В писмото на Студентския съвет, подписано от Ангел Стойков, председател на Студентския съвет, се казва:

„От името на 22-хилядната студентска общност на УНСС се обръщаме се към Вас за разбиране, съдействие и подкрепа във връзка с новия учебен корпус на нашия университет. От няколко месеца неговото строителство е замразено поради обещано, но неполучено държавно финансиране. Безкрайно сме разочаровани, защото бяхме сигурни, че от есента ще учим в него.

Силно сме оскърбени и смятаме за недопустимо, че всичко това става, когато УНСС – най-големият и най-старият бизнес университет в България и Югоизточна Европа - навлиза в своята 100-годишнина.

Много сме притеснени и защото разбрахме, че е възможно да бъдат запорирани сметките на УНСС, което означава спиране на изплащането на стипендиите и помощите на студентите и докторантите, на заплатите на нашите преподаватели и на служителите.  Смятаме, че това е недопустимо.“

Виж целия текст

 

В писмото на синдикатите, подписано от доц. д-р Росен Кирилов, председател на УСО ВОН-КНСБ при УНСС, доц. д-р Галина Димитрова, председател на Синдикална секция към СВО - КТ "Подкрепа"при УНСС, и проф. д-р Мирослава Раковска, председател на Синдикална организация на Асоциация на демократичните синдикати в УНСС, се посочва:

„Настояваме, като се отчетат потенциалните икономически и социални негативни последици от неизпълнението на договора, да бъдат реализирани поетите от правителството на Република България ангажименти по завършване и оборудване на новия учебен корпус на УНСС, за което са необходими 10,3 млн. лв.

Прилагаме писмо от министъра на финансите – г-н Владислав Горанов, на базата на което е подписан договорът с обещаните през 2016 г. 7,5 млн. лв. Към тях се добавят и 1,3 млн. лв. допълнително възлагане и 1,5 млн. лв. за оборудване на корпуса.

В представляваните от нас организации членуват над 800 преподаватели и служители, които твърдо вярват, че ще бъде намерено решение, с което да не се допусне изпадането на УНСС във фактическа неплатежеспособност.“

Виж целия текст

 

Уважаеми преподаватели, студенти и служители,

Темата за новия учебен корпус ще бъде дискутирана на 21 април (неделя)от 20 часа по тв СКАТ с участието на доц. д-р Росен Кирилов, председател на УСО ВОН-КНСБ при УНСС, Ангел Стойков, председател на Студентския съвет при УНСС, и Даниел Парушев, заместник-председател на Националното представителство на студентските съвети.

УНСС беше домакин на международен бизнес проект за студенти

$
0
0

Нашият университет беше домакин на българо-холандския проект “RBS/UNWE International Business Project 2019” за обмяна на опит между студенти. Неговата цел е чрез смесени екипи от български и холандски студенти да се направи проучване на нагласите на гражданите на София за използване на велосипеди като алтернативен начин за транспорт в нашата столица.

Участниците в “RBS/UNWE International Business Project 2019”

В проекта взеха участие седем студенти от специалност „Международни икономически отношения“ на УНСС и четирима студенти от Rotterdam Business School (RBS). Участниците и гостите бяха приветствани от  доц. д-р Михаил Мусов – главен секретар на УНСС по международно сътрудничество, който ги окуражи с думите, че за да успеят в професията и да се чувстват удовлетворени от постигнатото в живота, е необходимо да имат цел, в която да вярват и за която да работят неуморно. И най-важното - по пътя към успеха да не забравят да помагат на останалите.

По време на презентациите

Студентите работиха в два съвместни екипа под менторството на гл. ас. д-р Стела Живкова – преподавател в катедра „МИО и бизнес“ на УНСС и Assoc. Prof. Bert Vermeulen – преподавател в RBS. Основните дейности бяха: извършване на полеви проучвания сред столичани; провеждане на работни срещи с представители на Столичната община и на организации, занимаващи се с отдаване на велосипеди под наем; посещение на лекции на наши преподаватели; изготвяне на предложения за популяризиране и налагане на велосипедите като алтернатива на придвижването в градска среда и др. В края на проекта участниците представиха резултатите от своята работа пред жури от преподаватели от УНСС и RBS и получиха грамоти за отличното си представяне.

Журито (от ляво надясно): Assoc. Prof. Bert Vermeulen, ас. д-р Кристиан Желев, гл.ас. д-р Стела Живкова и доц. д-р Михаил Мусов
Грамоти за отлично представяне

 


ОТВОРЕНО ПИСМО ДО МЕДИИТЕ относно обещано, но неполучено финансиране на строителството на нов учебен корпус на УНСС

$
0
0

В отворено писмо до медиите във връзка с обещаното, но неполучено финансиране на строителството на новия учебен корпус, УНСС настоява:

„Да се осигурят необходимите средства за изпълнение на проекта в размер на 10.3 млн. лв., за да бъде завършен и оборудван учебният корпус и да не се стигне до фактическа неплатежоспособност на най-големия български университет с близо 22 хиляди студенти, и то в навечерието на неговия100-годишен юбилей.“

В писмото се посочва:

„Необходимо е финансирането да се осигури в най-кратки срокове, за да се удължи срокът на проекта. В противен случай ще бъдат загубени 4.5 млн. лв. европейска безвъзмездна помощ, която държавата ще се наложи да връща заедно с лихвите.“

Виж целия текст на писмото тук                     

УНСС стартира магистърска програма „Вътрешен одит“

$
0
0

УНСС в сътрудничество с Института на вътрешните одитори в България стартира от есента на 2019 г. магистърска програма „Вътрешен одит“. Програмата е резултат на дългогодишни усилия, свързани с проучване на учебното съдържание на международния Институт на вътрешните одитори (The IIA) и международния академичен опит в лицето на University of Texas System.

Обучението ще бъде по учебни материали на английски език и е изцяло съобразено с изискванията на най-престижния международно признат сертификат по вътрешен одит - Certified Internal Auditor (CIA). Осем от дисциплините ще бъдат водени от преподаватели, притежаващи този сертификат, което ще позволи на студентите да получат значително предимство при кандидатстването за CIA. Част от специализираните умения ще бъдат изградени чрез работа с одиторски и аналитичен софтуер.

Едногодишното обучение ще даде възможност на обучаващите се за развитие на самостоятелно мислене и способности за професионални преценки при вземането и аргументирането на решения, подходящи за тяхната професионална реализация не само като вътрешни одитори, но и като ръководители на средно и високо управленско ниво.

Магистърската програма е предназначена основно за кандидати с бакалавърска степен в направление „Икономика“, но могат да кандидатстват и бакалаври от други професионални направления.

Информация за условията и правилата за кандидатстване ще бъдат публикувани на специализирания подсайт на УНСС.

Наши студенти по икономика на транспорта и енергетиката на международен семинар в Германия

$
0
0

Студенти от специалност „Икономика на транспорта и енергетиката“ за втора поредна година участваха в едноседмичен международен семинар на тема: „Европейска транспортна политика и европейски транспортен пазар“, който се проведе в Германия в средата на април.

Семинарът е в рамките на обучението по специалност „Икономика на транспорта и транспортен мениджмънт“ в Университета в гр. Хайлброн, Германия, и в него вземат участие студенти от този университет, както и от Университета в гр. Бреда, Холандия, и УНСС.

През тази година в семинара участваха 56 студенти (37 от Германия,  12 от Холандия и 7 от България). От УНСС в обучението участваха третокурсниците от специалност „Икономика на транспорта и енергетиката“  Борислав Иванов, Валентина Николова, Георги Весков, Димитър Мечев, Ина Русева, Радостин Тодоров и докторантката Вероника Гъркова.

Сътрудничеството при организацията и провеждането на семинара между едноименните специалности от трите университета се координира от проф. д-р Тобиас Бернекер (Универститета в Хайлброн), проф. д-р Христина Николова (УНСС) и проф. Ян Уилем Пропър (Университета в Бреда, Холандия).

Преподавателите изнесоха лекции, свързани с проблемите на европейската транспортна политика, устойчивото развитие на транспорта в Европа и съвременните предизвикателства пред транспорта и логистиката.

Проф. Христина Николова от катедра „Икономика на транспорта и енергетиката“ изнася лекции на тема „Устойчиво развитие на транспорта“

Студентите имаха възможност да присъстват и на лекциите на специалисти от практиката в Германия: „Интермодален транспорт в Европа“ на г-н Герхард Освалд, управляващ директор на компанията GO MULTIMODAL; „Съвременни предизвикателства пред европейската транспортна политика от гледна точка на немските транспортни и логистични компании“ на г-н Дирк Сале, представител на Федералната асоциация на немските транспортни и логистични компании, и „Проблемите на новолиберализирания пазар на пътнически превози на дълги разстояния в Германия“ на г-н Артур Каминга, търговски директор на FLIX BUS, Германия.

Дискусии на студентите по време на лекциите на проф. Николова

Нашите студенти имаха работни посещения на летище Кьолн и на хъб-терминала на UPS, където се запознаха отблизо със спецификите на дейността на летището и на компанията за експресни доставки и разгледаха системите за работа и управление на доставките на товарни пратки.

Студентите обсъждат европейската транспортна политика

През последните два дни на семинара беше организиран уъркшоп за бъдещото развитие на транспорта, по време на който студентите представиха по атрактивен и нестандартен начин своите визии за решаването на проблемите на транспорта в 70-годишен времеви хоризонт.

Екипът, представил се най-добре по време на уъркшопа за бъдещото развитие на транспорта, в който е и студентът Димитър Мечев от УНСС

Нашите студенти с проф. Николова пред Академията за обучение на лидери „Теодор Хеус“


Успешното представяне на нашите студенти беше удостоверено със сертификати на Университета в гр. Хайлброн, Германия. Възпитаниците на УНСС утвърдиха имиджа на обучението в нашия университет и в специалността „Икономика на транспорта и енергетиката“ като европейски ориентирани и осигуряващи адекватни знания и умения на студентите, показаха, че могат да се вписват в международни екипи и да допринасят за успеха на всяка организация и компания в международен мащаб.

Участниците от УНСС в международния семинар



Подписан беше договор между УНСС и МТИТС

$
0
0

Центърът за социологически и психологически изследвания (ЦСПИ) на УНСС да извърши преглед и оценка на дейността на Изпълнителната агенция „Автомобилна администрация“ (ИА „АА“). Това предвижда договорът, подписан от ректора проф. д.ик.н. Стати Статев и г-н Росен Желязков, министър на транспорта, информационните технологии и съобщенията (на снимката долу).

Документът предвижда ЦСПИ да направи оценка на дейността на ИА „АА“, да формулира изводи и препоръки за нейното подобряване, както и да направи предложения за организационни, структурни и други мерки.

На подписването на договора присъстваха членовете на Ректорския съвет, доц. д-р Андрей Нончев, ръководител на катедра „Икономическа социология“ и директор на ЦСПИ, Иван Марков, главен секретар на Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията, и Красимира Стоянова, директор на дирекция „Правна“ в МТИТС.

Докторант от УНСС с отличие за най-добър доклад в Йордания

$
0
0

Даниел Парушев, задочен докторант в катедра „Управление”, спечели приза за най-добър доклад от 167 публикации от 49 страни, представени на конференцията ,,2019 IEEE Jordan International Joint Conference on Electrial Engineering and Information Technology (JEEIT), организирана от Университета в Аман, Йордания.

Докторантът с отличието за най-добър доклад

Докторантът беше отличен за разработката си „Knowledge Based Economy a Great Challenge to Leadership Models in Developing Countries (Bulgarian Case)“,със съавтори проф. д-р Николай Щерев и доц. д-р Цветана Стоянова,на конференцията 2019 IEEE Jordan International Joint Conference on Electrical Engineering and Information Technology (JEEIT)“. Даниел Парушев пише дисертационен труд по проблемите на конкурентоспособността. Негов научен ръководител е доц. д-р Цветана Стоянова.

Даниел Парушев по време на форума

В заключителния етап на конференцията докладът бе отличен от научно жури и получи от организационния комитет сертификат за Best Paper Award.

Парушев участва в конференцията в Аман, Йордания, по ФНИН 05/11 от 1.09.16 „Икономика на знанието, базирана на бизнес платформи и мрежи от предприятия“.

Академия „Антикорупция“: публична лекция „Международни правни стандарти за противодействие на корупцията“

$
0
0

Публичната лекция на тема „Международни правни стандарти за противодействие на корупцията“ на доц. д-р Диана Ковачева, заместник-омбудсман на Р България и преподавател в Юридическия факултет, беше поредната проява в рамките на Академия „Антикорупция“.

Доц. д-р Диана Ковачева беше представена от доц. д-р Георги Петрунов, научен секретар на Академия „Антикорупция“
В зала „Тържествена“

Подкупността не може да бъде изкоренена, но може да бъде ограничена. През последните години в това отношение у нас бяха предприети действия за противодействието срещу нея със създаването на Комисия за противодействие на корупцията и за отнемането на незаконно придобитото имущество (КПКОНПИ), изработен беше нов Закон за борба с корупцията, както и Етичен кодекс на служителите в администрацията, посочи лекторът.

Доц. Диана Ковачева

В противодействието срещу корупцията са ангажирани законодателната, изпълнителната и съдебната власт, Сметната палата, омбудсманът, държавната администрация, медиите, гражданското общество, частният сектор и политическите партии, посочи доц. Ковачева.

Правени са опити да се дефинира корупцията, която според Гражданската конвенция срещу корупцията на Съвета на Европа е искането, даването или приемането на подкуп или всяка друга облага или обещание за такава, засягаща изпълнението на задължение. Световната банка приема за корупция завладяването на държавата чрез овладяването на основни лостове на държавното управление от частни икономически интереси, които оказват сериозно влияние върху процесите на вземане на решение в своя полза чрез незаконни и често скрити форми на натиск или влияние. Приети са и няколко конвенции в световен мащаб за противодействие на подкупността, по които България е страна, подчерта лекторът.

Не може да бъде подмината и темата за подаването на сигнали за нередности и корупция, изтъкна доц. Ковачева. Според нея гражданите, които сигнализират за нередности, са важна част от битката с подкупността, но липсва закон за тяхната защита.

Проф. д-р Димитър Димитров, декан на факултет „Икономика на инфраструктурата“ и ръководител на катедра „Национална и регионална сигурност“, връчи на доц. д-р Диана Ковачева от името на ректора  проф. д.ик.н. Стати Статев сертификат в знак на благодарност за лекцията



Публична лекция на посланика на Гърция Н. Пр. Григориос Василоконстандакис

$
0
0

„Билатералната дипломация между съседни страни“ беше темата на публичната лекция, която Н. Пр. Григориос Василоконстандакис, посланик на Гърция в България, изнесе в зала „Тържествена“ по покана на катедра „Чужди езици и приложна лингвистика“. С нея завърши цикълът лекции „Ролята на посланика”, проведен от март до май т. г. с участието на италианския посланик Н. Пр. Стефано Балди и чешкия посланик Н. Пр. Душан Щраух.

Лекцията на посланик Василоконстандакис откри проф. д-р Даниела Кох-Кожухарова, ръководител на чуждоезиковата катедра, която представи госта като дипломат с богат, дългогодишен опит в кариерата. Той е завършил „Право“ в Атина, Френския институт в Атина и Харвардския университет. Участвал е в дипломатически мисии в Истанбул, Париж, Прищина, Брюксел, Кайро, бил е извънреден и пълномощен посланик в Румъния, носител е на много ордени и награди, посочи проф. Кох-Кожухарова.

Проф. д-р Даниела Кох-Кожухарова и Н. Пр. Григориос Василоконстандакис
Проф. д-р Поля Кацамунска, зам.-декан на факултет "Управление и администрация" (вляво)

Н. Пр. Григориос Василоконстандакис посочи като пример за успешна билатерална дипломация между две съседни държави дългогодишното ползотворно сътрудничество между България и Гърция. Отношенията между двете страни, датиращи отпреди 11 века, са минали през период на войни, състезания, дълготраен мир. Това са отношения между добри съседи, а добрият съсед е като член на семейството, каза посланикът. Той определи като позитивно партньорството между България и Гърция през годините и обърна внимание на неговата изключителна важност за стабилността не само в Балканския регион, но и в цяла Европа.

Н. Пр. Григориос Василоконстандакис

В дипломацията посолството е малка част от дадена държава, а ролята на посланика за развитието на добри двустранни отношения е изключително отговорна, посочи Н. Пр. Василоконстандакис. Според него икономическата дипломация е силен фактор за успешно развитие на отношенията между две съседни държави, каквито са България и Гърция. Посланикът разгледа различни области на двустранното сътрудничество и потенциала за бъдещо развитие като подчерта своята надежда в младото поколение. Изграждането на междусистемна газова връзка Гърция-България дава възможност за диверсификация на ресурсите от природен газ, а енергийното сътрудничество, също както икономическото, е от особена важност за добрите отношения между държавите, каза гост-лекторът.

В зала „Тържествена“

На лекцията присъстваха преподаватели и студенти от УНСС, представители на Българското дипломатическо дружество и посланик Балди. Тя предизвика огромен интерес и много въпроси, на които посланикът на Гърция отговори, като се позова на богатия си дипломатически опит.


Публична лекция „Бъдещето на пластмасата: ограничения, алтернативи и възможности“

$
0
0

По случай Европейската зелена седмица в УНСС Еко клубът организира публична лекция на тема „Бъдещето на пластмасата: ограничения, алтернативи и възможности“. Събитието се проведе в Малката конферентна зала, а целта му беше разглеждането на темата за бъдещето на пластмасата в контекста на приетата от Европейския парламент забрана за използване на някои изделия за еднократна употреба в ЕС от 2021 г.

В Малката конферентна зала

Това е едно от събитията, на които виждаме най-голяма активност, срещаме много ентусиазирани хора. В рамките на Европейската зелена седмица с моите колеги решихме да повдигнем актуалната тема за пластмасовото замърсяване. Трябва да говорим открито по проблема и да търсим решение. Надявам се да промените някои свои навици, да преосмислите други и да излезете оттук с позитивна нагласа, посочи Богомила Корманова, представител на Еко клуб УНСС, третокурсничка в специалност „Финанси и счетоводство с преподаване на английски език“.

Богомила Корманова

Гост-лектори от неправителствени организации и бизнеса говориха пред студентите за европейската политика в областта на опазването на околната среда.

Студентите

Фактът, че сте тук означава, че вече имате отношение по проблема и си давате сметка за необходимостта от активни действия, за да не затрупваме планетата с пластмаса, заяви Ана Маринска, представител на Европейската комисия в България. По време на своята лекция тя се спря на действията на ЕС за по-екологичен начин на производство и употреба и посочи най-големите замърсители на околната среда и съответните мерки, които следва да се предприемат за справянето с този проблем.

Ана Маринска

Годишно в океаните и моретата се изхвърлят между 5 и 13 млн. тона пластмаса, но  Европейският съюз не е най-големият замърсител на планетата – годишно се изхвърлят около 25,8 млн. тона пластмаса, като едва 30% от тях се рециклират, посочи лекторът.

По време на лекцията

Гост-лектори бяха и Данита Заричинова от екологичното сдружение „За земята“ и Габриела Петкова от Грийнпийс България, които представиха съвместната си кампания „Свободни от пластмаса“. Те разгледаха проблема с пластмасата за еднократна употреба и споделиха добри практики и устойчиви алтернативи на забранените продукти.

Габриела Петкова (вляво) и Данита Заричинова

Когато започнахме своята кампания през 2015 г., темата не беше толкова нашумяла, но знаехме, че не можем да използваме толкова много пластмаса, посочи Петкова и разказа за първите инициативи: почистване на плажове, изложби, събиране на подписи и др.

Според Данита Заричинова всеки човек може да направи малки стъпки към опазване на околната среда, като използва платнена вместо найлонова торба, многократна чаша за кафе и алтернативни екологични материали.

По време на презентацията си Георги Купенов от компанията Cupffee, която развива успешен бизнес с устойчив продукт – патентована ядлива и биоразградима чаша за кафе и топли напитки, разказа, че през 2018 г. е открита първата производствена база, а едва тази година е започнала дистрибуцията на фирмата в целия свят. Купенов окуражи студентите на следват мечтите си и винаги да мислят за природата и околната среда.

Георги Купенов

Еко Клуб УНСС за втори път беше домакин на Европейската зелена седмица, с което нашият университет се включва в най-голямото ежегодно дискусионно събитие, свързано с европейската политика за околната среда. Инициативата „Европейска зелена седмица“ се организира от Генерална дирекция „Околна среда“ на Европейската комисия и тазгодишното й издание е посветено на темата „Законите за околната среда на ЕС “.

Публична лекция „Работа в европейските институции: как да постигнем това“

$
0
0

Първокурсници от специалностите „Международни отношения“, „Политология“ и „Европеистика“ получиха ценни съвети за възможностите за реализация в европейските структури след завършване на образованието по време на публичната лекция „Работа в европейските институции: как да постигнем това“. Лектор беше възпитаникът на нашия университет Кръстьо Преславски, зам.-началник на отдел „Наблюдение и анализ на медиите и Евробарометър“ в Генерална дирекция „Комуникации“ на Европейската комисия. Събитието, организирано от катедра „Политология“, е част от инициативата на ЕК „Обратно в университетите“чиято идея е нейни висши служители да запознават студентите с работата на европейската администрация.

Доц. д-р Блага Благоева, ръководител на катедра „Политология“, Кръстьо Преславски и доц. д-р Елена Симеонова, научен секретар на катедра „Политология“ (от ляво надясно)

Благодаря на Кръстьо Преславски, че отдели от времето си, за да сподели с вас неща, които няма откъде да научите, защото това е разказ по преживяно. Надявам се, че след лекцията ще бъдете по-целеустремени и една идея по-вдъхновени от това, че сте студенти в УНСС, посочи доц. Елена Симеонова.

Доц. Елена Симеонова

Вие разполагате с две много важни преимущества – първото е, че сте европейски граждани и можете да се възползвате от всички възможности, които ЕС предоставя, а второ, че сте млади, обърна се към студентите Преславски. Като първа стъпка в кариерното си развитие можете да се включите в програма „Еразъм+“ и стажовете в евроструктурите, за да обогатите своите CV. Единственото условие е да бъдете активни, да търсите информация, да се явявате на конкурси и да не се отказвате, ако първият ви опит е неуспешен, посочи лекторът.

В Голямата конферентна зала

Предложението на Европейската комисия е бюджетът за образование да се увеличи със 100%, а в ръцете на следващия Европарламент е да го одобри, подчерта Преславски.

Като следваща стъпка в развитието на младите хора лекторът отбеляза възможността за стажове в Европейската комисия. А конкурсите за свободни позиции в ЕК са трамплин за оставане на работа в администрацията на ЕС.

След лекцията възпитаникът на УНСС отговори на многобройните въпроси а студентите.

Наша преподавателка е избрана за член на Президиума на МАПРЯЛ

$
0
0

Доц. д-р Антония Пенчева и ст. пр. Светослав Арсениев от катедра „Чужди езици и приложна лингвистика“ участваха с доклади в XIV Конгрес на Международната асоциация на преподавателите по руски език и литература (МАПРЯЛ), който се проведе в казахстанската столица Нур Султан (доскоро Астана). В престижния форум взеха участие представители на 47 държави.

Генералната асамблея избра доц. д-р Антония Пенчева за член на Президиума на МАПРЯЛ. С избора на нашата преподавателка България отново зае заслужено място в ръководния орган на световната организация на русистите.

Досега страната ни е била домакин на конгреси на МАПРЯЛ (които се провеждат веднъж на четири години в различни държави) през 1971 г. и 2007 г.

Доц. Антония Пенчева (вляво) с новоизбрания президент на МАПРЯЛ Владимир Толстой – праправнук на Л. Н. Толстой

Следващият XV конгрес ще бъде през 2023 г. в Санкт Петербург.

Меморандум за сътрудничество между УНСС и Delta State University

$
0
0

Ректорът на УНСС проф. д.ик.н. проф. Стати Статев и президентът на Delta State University (DSU), САЩ, г-н Уилям Лафорж подписаха меморандум за сътрудничество между двата университета (на снимката долу).

Документът предвижда разширяване на образователните, културните и научните връзки между двете академични институции чрез споделяне и трансфер на учебна литература, публикации и др.; обмен на преподаватели, изследователи и служители; развитие на обучителни програми за студенти, преподаватели и служители; организиране на съвместни академични прояви; разработване на индивидуални проекти за академично съдействие и др.

Ректорът проф. Статев оцени като ползотворно петгодишното сътрудничество между двата университета и изрази убедеността си, че то ще продължи да се разширява.

Проф. Стати Статев

Чест е за мен да бъда във Вашия университет. Това е моето трето посещение тук. УНСС е прекрасен университет, заяви г-н Лафорж и покани проф. Статев да изнесе лекция в Delta State University през септември.

Г-н Уилям Лафорж

Ректорът връчи на президента на DSU възпоминателен медал „Проф. Стефан Бобчев – основател и първи ректор на УНСС“ за неговите заслуги в развитието на сътрудничеството между двете академични институции (на снимката долу).

Гостът подари на проф. Статев иновативна смарт писалка с логото на DSU
На подписването на меморандума присъстваха членовете на Ректорския съвет и доц. д.н. Живко Драганов, декан на Юридическия факултет

Седма научна конференция за студенти и докторанти „Многообразието на туризма в научното познание“

$
0
0

Тази конференция е форум за научните изяви на нашите млади кадри, които започват научното си израстване още от студентската скамейка. Днес ще бъдат представени 14 доклада, от които 2 на доктори, 6 на докторанти и 6 на студенти, които вече са публикувани в сборник, каза при откриването на Седмата научна конференция за студенти и докторанти „Многообразието на туризма в научното познание“ доц. д-р Еленита Великова, модератор на форума и преподавател в катедра „Икономика на туризма“.

Ръководителят на катедра „Икономика на туризма“ доц. д-р Николай Цонев посочи, че катедрата винаги е била благоприятна академична територия за научно развитие и израстване на младите таланти. Според него провеждането на седма поред конференция за студенти и докторанти е силно доказателство за това. Безспорно най-развълнувани са най-младите ни участници, които днес ще направят първата си научна изява. Сигурен съм, че ще се справят блестящо, каза доц. Цонев.

Доц. д-р Николай Цонев и доц. д-р Еленита Великова
В Голямата конферентна зала

Проф. д-р Димитър Димитров, декан на факултет „Икономика на инфраструктурата“, посочи, че факултетът полага много усилия за работа със студентите и докторантите и е на първо място в УНСС по брой на докторанти. Дава ви се голям шанс и много добри възможности. Повечето от вас вече са на прага на професионалната си реализация. Ако искате да се развивате, трябва да бъдете активни чрез участието си в конференции като тази. Стремим се да насърчаваме вашето развитие, заяви проф. Димитров.

Проф. Димитър Димитров
Участниците

Щастлив съм като възпитаник на катедра „Икономика на туризма“, че все повече студенти участват в конференции, организирани от катедрата. За докторантите участието в подобни събития е важно за защита на техните дисертации, а за студентите допълнителната стойност от форуми като този е придобиването на изключителен опит, обърна се към присъстващите председателят на Студентския съвет Ангел Стойков.

Ангел Стойков

След официалното откриване научната конференция продължи с представянето на разработките на студентите и докторантите. Първият доклад на тема „Икономически и туристически потенциал на минералните извори от находище София-център“ беше на д-р Иво Анев (на снимката долу).


Viewing all 3954 articles
Browse latest View live


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>