Quantcast
Channel: Университет за национално и световно стопанство :: Икономика, Администрация и управление, Право, Обществени комуникации и информационни науки, Приложна информатика, комуникации и иконометрия, Политически науки, Социология Новини RSS Feed
Viewing all 3954 articles
Browse latest View live

Ден на снега за чуждестранните студенти по програма „Еразъм+“

$
0
0

Университетският център за мобилност на студенти и преподаватели за втора година организира Ден на снега за чуждестранните студенти, които реализират мобилност по програма „Еразъм+” в УНСС.

В курортния комплекс Боровец 30 студенти от европейски страни, както и от Йордания и Виетнам, имаха възможност да карат ски – някои от тях за първи път (на снимките долу).

УНСС осигури ски и сноуборд екипировка, както и уроци за начинаещите със ски учители. Всички се забавляваха и споделиха радостта си от пътуването. В края на деня повечето начинаещи вече караха сами, а напредналите споделяха опит и преживявания.

През Деня на снега имаше много усмивки и добро настроение

Студентска научна конференция „Съвременни концепции за развитие на интелигентни градове (Smart Cities)“

$
0
0

Тази поредна конференция, организирана от Студентския съвет и катедра „Регионално развитие“, е резултат от добрата ни комуникация и перфектната работа на  катедрата. Представени бяха над 30 студентски разработки, от които днес журито ще определи трите най-добри, заяви председателят на Студентския съвет Ангел Стойков по време на студентската научна конференция на тема „Съвременни концепции за развитие на интелигентни градове (Smart Cities)“, която се проведе под патронажа на ректора на университета проф. д.ик.н Стати Статев.

Проф. Валентин Гоев, зам.-ректор по научноизследователската дейност, Ангел Стойков и доц. д-р Георги Николов, ръководител на катедра „Регионално развитие“ (от ляво надясно) откриват форума

От името на ректорското ръководство проф. д-р Валентин Гоев поздрави студентите за първите им стъпки в науката. Опитвайте се винаги да правите нещата сами, дори да не изглеждат по най-добрия начин. Важно е да правите добавена стойност в науката, а днешните ви разработки са пример за това, посочи проф. Гоев.

Проф. Валентин Гоев

Студентите приветства и доц. д-р Георги Николов. Форуми като днешната конференция са много важни, защото си отговаряме на въпроса защо го правим. Ако ви няма вас, нас няма да има какво да ни вдъхновява. Най-хубавото е да бъдеш в зала, пълна с толкова много мечтатели, защото вие сте бъдещото поколение, което ще донесе развитие, каза доц. Николов.

Доц. Георги Николов

Приех с радост да участвам в конференцията, защото нейната тема е тясно свързана с моята работа. Важно е да направим нашия град привлекателен за инвестиции и начин на живот, за да можем всички да останем тук и да продължим да се развиваме. Надявам се да работим и в бъдеще с вас, за да можем да градим София и България като прогресивно и развиващо се място, посочи Владимир Данаилов, изпълнителен директор на Столичната общинска агенция за приватизация и инвестиции.

Владимир Данаилов

Студентите поздрави и Александър Йоловски, зам.-председател на Държавната агенция „Електронно управление“. Според него в България има малко млади хора, които имат желание да вземат участие в работата в публичния сектор, който е толкова силен, колкото са силни работещите в него. Когато там има хора, които познават новото и не се страхуват от промените, има успех.

Александър Йоловски
В Голямата конферентна зала

Журито класира на първо място Стефан Люцканов за неговата разработка „Разумните градове в Европейския съюз и необходимостта им в България“. Втори е Даниел Стоянов („Ролята на блокчейн технологиите във финансирането на вертикалното урбанизирано земеделие в иновативните градове“). Третото място зае Есен Чавдарова („Арт квадрат“). Тримата студенти получиха парични награди.

Двама студенти получиха право на участиев XIV Международна научна конференция „Регионално развитие и демографски процеси в югоизточните европейски страни“ в град Ниш, Сърбия, на 21 юни т.г. Това са Мария Мърдева за разработката „Изработване на съвременни технологии за справяне с трафика“ и Александър Димитров за разработката „Съвременни концепции за развитие на интелигентни градове“.

Участниците в конференцията

Наши студенти събраха над 170 чувала с отпадъци и стартираха кампанията „Дари капачка - спаси дете”

$
0
0

По случай началото на пролетта Студентският съвет и Еко клубът проведоха екоинициатива под мотото „Да изчистим Студентския град заедно”.

Включиха се повече от 50 доброволци, които събраха над 170 чувала с боклук. Почистени бяха зелените площи, междублоковите пространства, площадките и алеите около дванадесетте блока на студентските общежития на УНСС. Амбицията на нашите студенти е Студентският град да стане по-чист, по-уютен и по-зелен.

Студентският съвет стартира и кампанията „Дари капачка - спаси дете” с поставянето на шест метални кръга в част от блоковете. В тях студентите ще събират пластмасови капачки в подкрепа на кампанията, чиято цел е събирането на средства за закупуване на кувьози за недоносени бебета. По този начин Студентският съвет се надява да насърчи студентите към по-отговорно отношение към опазването на околната среда и по-активно участие в подкрепа на кампанията.

Публична лекция на Чарлина Вичева, зам. генерален директор на Съвместния изследователски център към ЕК

$
0
0

„Отново в университета“ беше темата на публичната лекция на Чарлина Вичева, заместник генерален директор на Съвместния изследователски център (СИЦ) към Европейската комисия, която тя изнесе пред студенти и преподаватели от катедра „Национална и регионална сигурност“. Проф. д-р Димитър Димитров, ръководител на катедрата, посочи, че темата е подходящо избрана, тъй като Вичева е възпитаничка на нашия университет и посещението й в УНСС може да се смята за завръщане, а не за гостуване. Контактите ни с нея започнаха във връзка с магистърската ни програма по ядрена сигурност на английски език, каза проф. Димитров.

Проф. Димитър Димитров

СИЦ е една от генералните дирекции на Европейската комисия, която се занимава с изследователска дейност, разполага с шест центъра в пет държави от ЕС. В нея работят 3000 души, половината от които са научни работници. Наши студенти, преподаватели и млади учени имат възможност за изследователска дейност в центъра, изтъкна проф. Димитров.

Вичева разказа за пътя си от студентската скамейка до ЕК и посочи, че само с упорит труд и много знания може да се постигне успех. СИЦ е единственото място в ЕК, където се прави наука, а тематичните области, в които работи, са икономика, финанси и пазари, териториално развитие, гражданска сигурност, образование, информационни системи и модели, природни ресурси и климатични промени и пр. Изследователите от Центъра имат 1400 публикации годишно, достъпът до които е свободен.

Чарлина Вичева

Знанието е сила, но то трябва да бъде структурирано. Ние сме едно зрънце в глобалното знание и трябва да дадем на политиците най-доброто, за да го приложат на практика, каза Вичева. СИЦ има повече от 1000 партньори, в т.ч. авторитетни научни организации и университети, ЕП, държавите-членки, отделни градове и др., работи по тригодишна докторска програма.

В зала „Тържествена“

Вичева съобщи, че студентите от нашия университет могат да се включат в лятно училище от 8 до 12 юли в италианския град Испра, организирано от СИЦ. То е посветено на темата за извеждането от експлоатация на ядрени блокове и съхранението на отпадъците от АЕЦ.Чарлина Вичева обсъди с ректора проф. д.ик.н. Стати Статев възможността за рамково споразумение между УНСС и СИЦ.

Ректорът проф. Стати Статев и Чарлина Вичева



Студенти по "Бизнес икономика"на обучение в София Тех Парк

$
0
0

За трета поредна година студенти от специалността „Бизнес икономика“ бяха на обучение в София Тех Парк. Събитието, организирано от гл. ас. д-р Петя Биолчева, беше част от обучението по дисциплината „Иновации в бизнеса“ на третокурсниците от специалността.     

Студентите проведоха практическо обучение, свързано със средата за иновации в реална обстановка, и посетиха лабораторния комплекс, където се запознаха с дейностите на София Тех Парк. Обучението продължи с посещение на лабораторията по 3D принтиране, на инкубатора, в който се помещават около 30 стартиращи компании, както и на експериментариума и детския интерактивен център TechnoMagicLand, където разгледаха множеството интерактивни съоръжения, обясняващи научните открития и природния явления. 

Третокурсниците участваха и в иновационния форум „Джон Атанасов“, организиран от МОН и Европейската комисия. 

Публична лекция на посланика на Р Чехия Н. Пр. Душан Щраух

$
0
0

„Икономическа и търговска билатерална дипломация: ролята на посланика“ беше темата на публичната лекция на Н. Пр. Душан Щраух, посланик на Р Чехия, пред студенти и преподаватели в зала „Тържествена“. Посещението на чешкия дипломат беше организирано по покана на катедра „Чужди езици и приложна лингвистика“ , с любезното съдействие на Н. Пр. Стефано Балди, посланик на Италия, и в рамките на семинара „Ролята на посланика“.

Проф. д-р Даниела Koх-Кожухарова, ръководител на катедра „Чужди езици и приложна лингвистика“ (на снимката долу),представи богатия дипломатически опит на гост-лектора.

В своята презентация Н.  Пр. Душан Щраух (на снимката долу)определи икономическата и търговската дипломация като неразделна част от работата на дипломата. Той посочи, че една от трудните задачи на всеки посланик е да се справи с икономическата дипломация, защото това е сложен процес на посредничество за икономическо сътрудничество, ориентирано към най-добре развитите икономически области на дадена държава. Установяването на търговски взаимоотношения между две, три или повече държави изисква познаване не само на дипломатическия протокол и йерархия, но и на структурата, предимствата и слабостите в развитието на икономиката и бизнеса на всяка страна.

Икономическата дипломация включва процеси като взимане на решения, изготвяне на политики и дипломатическа реклама, в които основна роля има посланикът, а от неговите умения и опит зависи успешното установяване на търговски взаимоотношения, каза лекторът. Той разгледа основните участници в процеса на икономическите преговори, организацията на икономическата дипломация с характерните за нея модели на сътрудничество, както и някои характерни черти на билатералната търговска дипломация.

По време на лекцията

Посланикът отговори на въпросите на студентите, като си послужи с примери и интересни факти от личния си дипломатически опит.

Дискусионни срещи - част от Мисията на СОИС за установяване на фактическото състояние на центровете за трансфер на технологии в България

$
0
0

В продължение на три дни УНСС беше домакин на Дискусионни срещи - част от Мисията на Световната организация за интелектуална собственост (СОИС) за установяване на фактическото състояние на центровете за трансфер на технологии в България. Събитието беше организирано от Института по творчески индустрии и бизнес, съвместно с  Патентното ведомство на Р България и СОИС. Във форума участваха представители на академичните среди, на Министерството на образованието и науката, Министерството на икономиката и на други държавни институции, на стопански сдружения, центрове за трансфер на технологии в България и на индустрията. Модератор на срещите беше проф. д-р Владя Борисова, директор на Института по творчески индустрии и бизнес.

При откриването на Дискусионните срещи (отдясно на ляво): г-жа Олга Спасич, съветник, отдел „Малки и средни предприятия и подкрепа на предприемачеството“, СОИС, д-р Петко Николов, председател на Патентното ведомство, проф. д-р Борислав Борисов, почетен ректор и почетен професор на УНСС, проф. д-р Владя Борисова, проф. д.ик.н. Стати Статев, ректор на УНСС, Златина Карова, началник отдел „Транснационални научни инициативи”, МОН, г-жа Тихомира Палова, гл. експерт, отдел „Иновации и предприемачество“, Министерство на икономиката, проф. д-р Валентин Гоев, зам.-ректор по научноизследователската дейност

При откриването на форума ректорът проф. д.ик.н. Стати Статевпосочи:

„УНСС е най-подходящият домакин на днешните Дискусионни срещи, защото в нашия университет преди 30 години, благодарение на търпението и упоритостта на проф. Борислав Борисов, започна обучението по интелектуална собственост. И досега ние сме не само пионери, но и единствената университетска структура в нашата страна, която продължава да развива тази изключително важна тематика в нашето съвремие.

Благодаря на колегите ректори на университети, където има центрове за трансфер на технологии, на Министерството на образованието и науката и на Министерството на икономиката, че са обърнати с лице към проблемите, които ще бъдат разисквани днес, както и на бизнеса, на четирите национално представителни работодателски организации, с които УНСС има работещи договори. Всички те откликнаха подобаващо, което даде възможност да приключим сравнително добре първия етап с попълването и обработката на анкетите от СОИС. Имаме основание да продължим със същата настойчивост и упорство. Имаме и разбирането на всички участници за започващия втори етап. Убеден съм, че той също ще бъде успешен и в крайна сметка ще постигнем резултати, които да представим на вниманието на всички заинтересовани институции и още веднъж да им подскажем, че тематиката, с която се занимаваме, е тематика не само на настоящето, но и на бъдещето. Благодаря още веднъж на всички участници за съпричастността към общата ни работа.“ 

Ректорът проф. Статев и проф. Борисова откриват форума

В обръщението си към участниците в Дискусионните срещи проф. д-р Борислав Борисов, почетен ректор и почетен професор на УНСС, заяви:

„Благодаря, г-н ректор, за добрите думи относно 30-те години от създаването на катедрата по интелектуална собственост, сега Институт по творчески индустрии и бизнес. Те са 30, а се надявам да стават и повече благодарение на приемствеността в работата и на позитивното отношение на университетското ръководство към проблемите на интелектуалната собственост, включително и на подкрепата на сегашното ректорско ръководство, оказвана на новото ръководство на Института по творчески индустрии и бизнес.

Удовлетворен съм, че Мисията на Световната организация за интелектуална собственост идва в много подходящ момент за обстановката в България. Ще обясня защо. Знаете, че самото понятие „интелектуална собственост“ беше въведено относително скоро в света – след приемането на Стокхолмската конвенция през 1968 г. В българското законодателство това понятие се въведе 25 години по-късно с приемането на новия Закон за патентите от 1993 г.

В законодателството в сферата на висшето образование обаче понятието „интелектуална собственост“ за първи път беше нормативно отразено в измененията и допълненията на Закона за висшето образование, направени през 2016 г. Това стана благодарение на усилията на много хора и на много структури, както и на факта, че по това време бях председател на парламентарна група, председател на парламентарна комисия и около мен имаше много хора в Комисията по образованието и науката, които работеха в тази област и имаха понятие какво е интелектуална собственост и забележете – въпреки грубата съпротива на Министерството на образованието и науката.

В закона бяха записани следните положения:

Първо, въведе се понятието „обекти на интелектуална собственост“, които създават университетите.

Второ, за първи път се прие текст, че университетите могат да извършват стопанска дейност с резултатите от научните си изследвания и с други обекти на интелектуална собственост (дотогава законът забраняваше университетите да извършват стопанска дейност).

Става дума за продукция, която университетите създават по своя предмет на дейност, независимо дали са технически, бизнес университети, на изкуствата и пр. Всеки един от тях създава някакъв обект на интелектуална собственост, с който досега университетите не можеха да се разпореждат.

Законът за патентите разрешава университетите да са заявител и съответно да станат патентопритежатели, но какво от това, след като те не могат икономически да го реализират – не могат да го продадат, не могат да го лицензират, не могат да го внедрят, защото всичко това се води стопанска дейност, която е забранена за университетите и то от кого? От Закона за висшето образование! С допълнението и изменението на закона през 2016 г. това се разреши.

И третото, което е свързано с обектите на интелектуалната собственост и е важно, е, че в отделен член на закона се записа, че университетите могат да създават търговски дружества с цел стопанска дейност по икономическата реализация на научноизследователските резултати и другите обекти на интелектуална собственост. В закона беше записано, че шест месеца след неговото приемане, за да се създадат търговските дружества, които ще осъществяват стопанската реализация на обектите на интелектуална собственост, Министерският съвет трябва да издаде наредба за реда, по който те се създават, аналогична на Наредбата за създаване на търговски дружества с държавно участие. Шестте месеца са минали много пъти от 2016 г. досега, но наредба няма, независимо от задължението в закона. Докато това не стане, центровете за технологичен трансфер, които правим, ще се борят с вятърни мелници, защото този трансфер няма как да се осъществи без необходимите действия, които влизат в понятието „стопанска дейност“.

Така на едни прекрасни решения, приети от Народното събрание, в Закона за висшето образование се противопоставя и успешно противодейства не друг, а самото Министерство на образованието и науката. Защо се казва „и на науката“ не е ясно. Не мога да разбера защо е тази съпротива срещу това университетите да печелят от научната си продукция. Какъв е проблемът да печелят от това?

Сигурно хиляди пъти съм го казвал досега: погледнете Харвард – 27 милиарда на година допълнителни приходи прави основно от продадени лицензи. Е, няма да спечелим 27 милиарда, но поне 1-2 милиарда защо да не печелим от и за българската наука и не е ли помощ това и за бюджета, и за университета. Тази съпротива не е обяснима. Затова и Мисията на СОИС е много навременна и ако трябва да правят някакви изводи за България, следва да се посочи, че докато този нормативен проблем не се реши, университетските центрове за технологичен трансфер ще съществуват в полуживо състояние само на книга и няма да могат по никакъв начин да реализират целта, заради която са създадени.“

Проф. д-р Борислав Борисов (в средата)

Д-р Петко Николовпосочи, че УНСС е най-подходящото място за дискусия на високо академично ниво по тема от съществена значимост за просперитета на страната ни. Според него България може да бъде мястото, където хората да имат свободата и възможността да реализират своя потенциал, както и да насочат своите амбиции, живот и професионализъм в посоката, в която желаят. Затова е много важно да бъде оптимизирана националната политика за трансфер на технологии, която ще допринесе за разрещаването на проблемите на интелектуалната собственост и развитието на иновативен бизнес в страната ни.

Д-р Петко Николов

Г-жа Златина Каровазаяви, че МОН подкрепя развитието на интелектуалната собственост. Тя представи конкретните задачи, които министерството е заложило в програмата си за повишаване степента на развитие на системата за управление на интелектуалната собственост, за създаване на връзка в отношенията бизнес - наука с цел комерсиализиране на интелектуалната собственост и подпомагане на дейността на центровете за трансфер на технологии в България.

Златина Карова (в средата)

Г-жа Тихомира Палова (възпитаничка на УНСС) поздрави организаторите от името на Министерство на икономиката и изрази готовността на министерството за установяване на обратна връзка и съвместна работа за отстраняване на пречките и за разрешаване на проблемите на центровете за трансфер на технологии като свързващо звено между науката и бизнеса. За целта министерството е подготвило стратегия, в която е заложена финансова подкрепа на центровете за трансфер на технологии. Предвижда се и създаване на специален фонд за тяхното подпомагане. 

Тихомира Палова (вляво)

Зам.-председателят на БСК Петър Деневизрази адмирациите си към организаторите за инициативата за дискусията – част от Мисията на СОИС, в която да се потърси лек за българската икономика и конвергенцията ни в европейското семейство в условията на жестоката световна надпревара, която поставя все по-високи летви. Той посочи десет български иновативни решения в различни сфери и подчерта, че бъдещето е в създаването на лек за икономиката на знанието, за да се докаже, че в България има талантливи учени и научни постижения, които трябва да намерят своето приложение.

Ашли Стивънс, международен експерт на Мисията на СОИС, и Петър Денев (отдясно на ляво)

От името на БТПП организаторите бяха приветствани от доц. д-р Йосиф Аврамов, председател на Съвета по иновации при БТПП и член на УС на БТПП, който посочи, че бизнесът желае да навлезе в университетите, а за това са необходими нови механизми. Той се спря на възможностите за финансиране на центровете за трансфер на технологии чрез използване на финансови инструменти и грантове и изтъкна предимствата на грантовото финансиране. 

Доц. д-р Йосиф Аврамов (вторият отдясно на ляво)

Г-жа Олга Спасичблагодари на организаторите за съдействието за Мисията на СОИС, свързана с центровете за трансфер на технологии. Според нея, ако липсата на наредба и регулации на дейността и финансирането на центровете е в национален мащаб, основният въпрос - кой притежава научните изследвания – трябва да бъде разгледан в глобален мащаб. Тя се спря на целите и дейността на Мисията на СОИС и изрази готовността на организацията да окаже пълно съдействие за създаването на необходимите наредби, регулации и политики, които да превърнат центровете за трансфер на технологии в работещи системи.

Г-жа Олга Спасич

По време на Дискусионните срещи се проведе кръгла маса, в която с мнения, становища и доклади се включиха участници от Министерството на икономиката, Министерството на образованието и науката, Съвета по иновации към Българската търговско-промишлена палата, Българската стопанска камара, КРИБ, АИКБ, центрове за трансфер на технологии към университети в България и БАН, иновационни предприятия и др.

В продължение на три дни международният експерт Ашли Стивънс, възпитаник на Оксфордския университет, ръководил Центъра за трансфер на технологии в Университета в Бостън, разговаря с участниците и анализира фактическата обстановка, за да изготви доклад с препоръки за бъдещи координирани действия между държавни институции, стопански сдружения, академични общности, центрове за трансфер на технологии и бизнеса.

 

Сертификати за победителите в Националното състезание по приложна информатика

$
0
0

Четиридесет зрелостници – по 17 от СПГЕ „Джон Атанасов“ и НПГПТО „М. В. Ломоносов“, трима от Националната търговско-банкова гимназия и по един от 21 СУ „Христо Ботев“, 32 СУИЧЕ и ЧПГ „Образователни технологии“, получиха сертификати за отличното си представяне на Националното състезание по приложна информатика. На всички тях се признава оценка „отличен“ 6.00 за резултат от конкурсен изпит за кандидатстване в поднаправление „Приложна информатика, комуникации и иконометрия“ – специалност „Бизнес информатика и комуникации“, за учебната 2019/2020 година.

Победителите

Вие успяхте да преодолеете първото си препятствие по пътя като зрели хора, но след завършване на висшето си образование ще трябва непрекъснато да надграждате, за да сте в крак със съвременните технологии. След десет години половината от днешните професии няма да съществуват и пазарът ще се свие, затова трябва да натрупате знание, което да ви гарантира конкурентоспособност, обърна се към бъдещите първокурсници проф. д-р Камелия Стефанова, декан на факултет „Приложна информатика и статистика“ и ръководител на катедра „Информационни технологии и комуникации“.

Проф. д-р Камелия Стефанова

Системите за изкуствен интелект непрекъснато се усъвършенстват и това води до отпадане на много професии. Специалността, в която сте приети, е изключително важна за бъдещето на света, изтъкна проф. Стефанова.

Доц. д-р Любен Боянов, зам.-декан на факултет „Приложна информатика и статистика“, съобщи, че победителите в състезанието, които искат да се обучават в специалността „Бизнес информатика и комуникации с преподаване на английски език“, трябва да се явят на конкурсен изпит по английски език.

Доц. д-р Любен Боянов

Победителите в състезанието получиха отговори на многобройните си въпроси за учебните дисциплини, които ще изучават.

Бъдещите студенти получиха сертификатите си


Майсторски клас за студенти и докторанти

$
0
0

„Голямата промяна - МСФО 16 Лизинги“  беше темата на Майсторския клас за студенти и докторанти с лектор Боряна Тодорова, старши мениджър от EY. Под формата на делови игри участниците бяха запознати с новия стандарт, отчитащ лизинговите операции.

Майсторският клас е в рамките на меморандума за сътрудничество между EY и УНСС (ФСФ).

Лекции на йордански преподаватели

$
0
0

В началото на април, в рамките на проект по програма Еразъм+ КД 107 „Мобилност на студенти и персонал от висши училища между програмни страни и партньорски страни“ в УНСС преподавателска мобилност реализираха трима преподаватели от Йордания – доц. Айман Алказалех  и доц.Самир АлД жабали от  Middle East University и доц. Емад Салим Ал Сукни от Yarmok University. Те изнесоха лекции на английски език пред студените от специалностите „Бизнес информатика и комуникации“, „Финанси и счетоводство“ и „Маркетинг и стратегическо планиране“ .

По време на кръглата маса

Факултет „Приложна информатика и статистика“ организира кръгла маса, на която се дискутираха възможностите за сътрудничество между УНСС и двата йордански университета в областта на обучението на студенти в ОКС „бакалавър“ и ОКС „магистър“, както и на научноизследователската дейност. В рамките на проект по програма Еразъм+ КД 107 ”Мобилност на студенти и персонал от висши училища между програмни страни и партньорски страни“. в УНСС в периода 1.04.-9.04.2019 г. преподавателска мобилност реализираха трима преподаватели от Йордания – доц. Айман Алказалех  и доц.Самир АлД жабали от  Middle East University и доц. Емад Салим Ал Сукни от Yarmok University. Те изнесоха лекции на английски език пред студените от специалностите „Бизнес информатика и комуникации“, „Финанси и счетоводство“ и „Маркетинг и стратегическо планиране“ . В рамките на посещението от страна на Факултет „Приложна информатика и статистика“ беше организирана кръгла маса, на която се дискутираха възможностите за сътрудничество между УНСС и двата йордански университета в областта на обучението на студенти в ОКС „Бакалавър“ и ОКС „Магистър“ и в научноизследователската дейност.

Преподавателите от Йордания с доц. д-р Екатерина Тошева, директор на Университетския център за мобилност на студенти и преподаватели, и гл.ас. д-р Димитър Дамянов, зам.-директор на Центъра, пред Стената на славата

Френски правни дни

$
0
0

УНСС беше домакин  на двудневна международна научна среща-дискусия „Френски правни дни“, организирана за първа година от Юридическия факултет с подкрепата на Френския институт в България. Огромният интерес към форума събра в Голямата конферентна зала много видни представители на правната наука от френски и български университети, Френския институт в България, посолството на Франция, Института за държавата и правото при БАН и др.

Доц. д-р Диана Маринова, зам.-декан на Юридическия факултет и научен секретар на катедра "Международно право и право на ЕС", благодари за оказаната подкрепа от Френския институт и посолството на Франция, като подчерта значимостта на трите тематични направления на форума: теория и история на правото, публично и частно право, проблеми на правораздаването. Във встъпителните си думи тя посочи символиката на българското и френското знаме, която отразява голямата идея на този международен научен проект – да се разшири сътрудничеството с повече университети. „В края на форума като университет, поставил началото, ще предадем флаговете на френските правни дни на Юридическия факултет на ПУ „П. Хилендарски“, от който има най-голям заявен интерес към научната проява и участват най-много юристи-франкофони“, каза доц. д-р Диана Маринова.

При откриването на форума (от ляво надясно): доц. д-р Диана Маринова, проф. д.ик.н. Стати Статев, ректор на УНСС, и доц. д.н. Живко Драганов, декан на Юридическия факултет, ръководител на катедра "Международно право и право на ЕС"и член на борда на Европейската асоциация на юридическите факултети (ELFA)

Ректорът проф. д.ик.н. Стати Статев откри Френските правни дни, приветства гостите и благодари на Френския институт за подкрепата. Правото винаги е било иманентно присъщо на УНСС. При откриването на Свободния университет за политически и стопански науки, чийто приемник е УНСС, един от трите факултета е бил юридически, а днешният Юридически факултет се нарежда достойно сред своите академични събратя в страната благодарение на професионализма на неговите преподаватели и учени, каза проф. Статев. Ректорът посочи, че част от преподавателите в УНСС са били френски възпитаници, внесли в образованието и науката френски дух и аристократизъм, и са създали жива връзка, която се поддържа и днес от преподаватели от нашия университет, които обучават студенти във френски университети. Проф. Статев открои значението на форума за развитието на сътрудничеството в областта на правото между УНСС и френските университети.

Проф. Статев и доц. Маринова откриват форума
Ректорът приветства участниците и гостите

Доц. д.н. Живко Драганов заяви, че Френските правни дни поставят началото на традиционни дискусии, необходими в съвременните условия за поддържане на връзките и сътрудничеството между българските и френските университети. Той посочи, че в съвременния отворен свят комуникацията би могла да се развие в съвместни обучения и магистърски програми по право. Като член на борда наELFA той отправи покана към представителите на българските и френските университети за организиране на съвместно лятно училище с подкрепата на Асоциацията. Доц. Драганов подчерта значимостта на форума за развитие на правната мисъл и обмена на идеи между български и френски юридически факултети.

Доц. д.н. Живко Драганов

От името на омбудсмана на Р България Мая Манолова организаторите и участниците във форума бяха поздравени от доц. д-р Диана Ковачева, преподавател в Юридическия факултет и зам.-омбудсман на Р България. Тя посочи, че форумът е начало на традиция от особена важност в днешния свят, в който отвореното сътрудничество е задължително, особено в сферата на правото. УНСС обогатява традицията на приемственост да се насърчават младите преподаватели, посочи тя.

Доц. д-р Диана Ковачева

Организаторите и участниците бяха поздравени и от проф. д-р Венцислав Стоянов, декан на Юридическия факултет на ПУ „Паисий Хилендарски“, който открои положителния принос на форума за развитието на правната наука и ползотворното сътрудничество между български и френски университети в областта на правото.

Проф. д-р Венцислав Стоянов

Първият съветник във френското посолство г-н Жил Курежлонг изказа благодарност на УНСС за съдействието за осъществяване на форума. Фактът, че толкова много български и френски учени са се събрали на едно място да дискутират важни правни теми, е свидетелство за бъдещо дълго и ползотворно взаимодействие и сътрудничество между българските и френските университети, каза г-н Курежлонг (на снимката долу).

В продължение на два дни в правните дискусии активно се включиха с доклади учени от правните факултети на водещи български и френски университети - УНСС, СУ „Св. Кл. Охридски“, ПУ „Паисий Хилендарски“, Института за държавата и правото при БАН, Университета Париж II Пантеон-Асас, Университета в Орлеан, Университета в Нант, Университета в Тур, Франция (на снимките долу).

В Голямата конферентна зала

Седма конференция „Балканите в ХХI век – българският поглед“

$
0
0

Седмата конференция „Балканите в ХХI век – българският поглед“ на тема „Балканските национализми – от възраждане към рецидив?“ събра в Голямата конферентна зала представители на академичните среди, дипломати, депутати, представители на неправителствени организации, експерти, студенти, докторанти и журналисти. Форумът беше организиран от Центъра за балкански изследвания на УНСС, Института за икономика и международни отношения (ИИМО), Българското дипломатическо дружество (БДД), Националната асоциация за международни отношения (НАМО) и Института за балканистика с Център по тракология към БАН.

При откриването на конференцията (отдясно на ляво):Любомир Кючуков, директор на ИИМО, Петър Воденски, експерт, гл. ас. д-р Боби Бобев, Институт за балканистика към БАН, бивш посланик в Албания и Косово, ректорът проф. д.ик.н. Стати Статев, проф. д-р Динко Динков, директор на Центъра за балкански изследвания на УНСС, проф. д-р Искра Баева, СУ „Св. Кл. Охридски“, и д-р Бисер Банчев, Институт за балканистика

В Голямата конферентна зала

Темата на нашата конференция е избрана с оглед на вихрещия се на европейския континент национализъм при стари и нови заплахи за мира. Ще обсъждаме процеси и тенденции в развитието на този атрибут на националната идея, без да оценяваме и квалифицираме действията на държавите от нашия район, заяви при откриването на  конференцията проф. Динко Динков (вляво на снимката долу).

Добре дошли в Университета за национално и световно стопанство! Благодаря на институциите, с които заедно организирахме този форум, който вече се превърна в традиция – днес е неговото седмо издание, заяви ректорът проф. Статев.

Ректорът проф. Стати Статев

Днес ще обсъждате главно дипломатическите и политическите измерения на национализма, но те имат сериозни проекции и в икономиката и финансите. В момента по моя идея работим по проект, който ще изследва как различните държави и региони в ЕС създават, въпреки европейските правила, национален и регионален протекционизъм с най-различни средства, включително неикономически, което е проява на национализъм. Задачата ни и като теоретици, и като практици е да търсим бъдещите измерения на национализма, защото махалото на глобализма може би не е стигнало до края и ни очакват още непредвидими негови проявления в най-различни форми на регионално и национално ниво, посочи ректорът и пожела успех на форума.

Разцветът на балканските национализми е обективна тенденция, която стана факт след края на Студената война и отпадането на двуполюсния свят, каза д-р Любомир Кючуков и посочи разликите между европейския и балканския национализъм. В западноевропейските общества национализмът е ксенофобски и разделя обществото, а нашият национализъм работи точно в обратната посока, затова пък върна войната като начин на мислене, а дезинтеграцията замени интеграцията. Налице е и външна подкрепа за отделни национализми, които превръщат държавата от субект в обект на външна намеса, отбеляза д-р Кючуков.

Д-р Любомир Кючуков (вдясно)

Проф. Искра Баева се спря на въпроса какво представлява българският патриотарски национализъм. Според нея той е умерен, а крайностите са плод на политически решения. В началото на демокрацията нито една националистическа партия не успя да влезе сама в парламента. Разочарованието на обществото от демократичните промени и кризата в ЕС с появата на ксенофобския национализъм и бежанската вълна се отрази и върху нашата страна, като смеси национализма със социални послания за по-добър живот, коментира проф. Баева.

Проф. Искра Баева

Петър Воденски анализира национализма в Турция и посочи, че той е сравнително нов за южната ни съседка, която се опитва да се превърне от регионален в глобален фактор.

На сръбския и албанския национализъм бяха посветени лекциите на д-р Бисер Банчев и д-р Боби Бобев. Николай Славков, победител в конкурса на младежката конференция „Балканите – българският поглед“, представи своята разработка за традиционния балкански национализъм.

Изнесено обучение на наши студенти в „Луфтханза Техник София“ ООД

$
0
0

Студенти от специалностите „Икономика на транспорта и енергетиката“ и „Икономика на отбраната и сигурността“ проведоха изнесено занятие в „Луфтханза Техник София“ ООД, което беше в рамките на обучението по факултетната избираема дисциплина „Транспорт и застраховане“.

Посещението, организирано от проф. д-р Христина Николова, преподавател в катедра „Икономика на транспорта и енергетиката“, съвместно с Венцислав Хамънов, мениджър на материалните потоци в отдел „Логистични услуги“, и Жанина Зафирова, служител в отдел „Човешки ресурси“, беше продължение на лекциите, изнесени от екип на компанията по същата дисциплина.

Целта на обучението беше студентите да се запознаят със спецификите в организацията на работата при доставките на резервни части за самолетите на клиентите на компанията.

Георги Стамболийски,инспектор по качеството, разказа за  линейното и базовото обслужване на самолети. Нашите студенти видяха на живо как се прави ремонт на самолет и какви са условията и изискванията за това и получиха отговори на своите въпроси относно възможностите за използване на мобилни устройства по време на полет и мерките за сигурност и безопасност при техническото обслужване и подготовката на самолетите за полети.

По време на втората част на занятието, която беше с практическа насоченост, студентите решаваха казуси от практиката на компанията, свързани с доставките с въздушен транспорт и предварително зададени ценови параметри на услугите. Трите екипа студенти, които работиха по казусите, предложиха иновативни решения на трудни ситуации от всекидневната работа на отдела за управление на транспорта.

Нашите студенти чуха няколко лични истории за успешна реализация на млади хора в „Луфтханза Техник София“ и се запознаха с кариерните възможности и отворените позиции, които компанията предлага.

Венцислав Хамънов и Жанина Зафирова увериха студентите, че след като завършат специалност „Икономика на транспорта и енергетиката“, ще бъдат търсени и желани специалисти в транспортно-спедиторския бранш и в тяхната компания, която има традиционно сътрудничество с УНСС в предоставянето на стажове и пряко участие в обучението под формата на лекции и изнесени занятия.

54 специалисти от 28 страни със сертификати по логистика и управление на веригата на доставките

$
0
0

По инициатива на Научноизследователския център за логистични изследвания и обучение на УНСС за трети пореден път през март тази година се проведоха две петдневни обучения на служители от 28-те държави от групата „Кока-Кола Хеленик“.

Първото обучение (Supply Chain Planning Academy) беше насочено към професионалистите по управление на веригата на доставките от компанията, а целта на второто (Logistics Academy) - развитие на уменията и компетенциите на специалистите по логистика.

24-те специалисти, участвали в обучението по планиране на веригата на доставките, с техните мениджъри и проф. д-р Мирослава Раковска, директор на Научноизследователския център за логистични изследвания и обучение на УНСС и ръководител катедра „Логистика и вериги на доставките“
30-те специалисти, участвали в обучението по логистика, техните мениджъри и проф. д-р Мирослава Раковска

Публична лекция „Кризата във Венецуела. Латинска Америка и международната обстановка“

$
0
0

По покана на катедра „Чужди езици и приложна лингвистика“ д-р Анета де ла Мар Икономова, преподавател в университета Екстернадо де Коломбия в Богота, изнесе публична лекция на тема „Кризата във Венецуела. Латинска Америка и международната обстановка“.

Ръководителят на катедрата проф. д-р Даниела Кох-Кожухарова представи д-р Икономова и отбеляза, че лекцията е за обстановката в една от най-горещите точки на планетата в момента.

Проф. Даниела Кох-Кожухарова
Д-р Анета де ла Мар Икономова

Правителствената и хуманитарната криза във Венецуела започна доста по-отдавна, каза д-р Икономова и анализира причините, довели до нейното ескалиране. Напусналите страната са вече над 6 млн. души, 5 млн. от които емигрираха в Колумбия, и е въпрос на време Латинска Америка да бъде залята от бежанци. Подобна криза е непозната за континента. Инфлацията галопира, защото няма работеща икономика, а резервите на държавата са изчерпани. Външни фактори също влияят на обстановката в страната, коментира лекторът.

Венецуела е принудена да използва петрола като разменна монета, за да погасява краткосрочните и дългосрочните си заеми, въпреки че добивът му намалява поради остарялата техника, посочи д-р Икономова.

На лекцията присъстваха студенти и преподаватели от факултет „Международна икономика и политика” и от катедра „Публична администрация”.

След презентацията на д-р Икономова, която породи много въпроси и коментари сред аудиторията, преподавателката от Колумбия сподели прекрасните си впечатления от нашия университет, както и от будната и компетентна аудитория.


Наш преподавател участва във форум на Международната асоциация на преподавателите по английски като чужд език

$
0
0

Ст. пр. д-р Албена Стефанова от катедра „Чужди езици и приложна лингвистика“ участва в 53-тата годишна международна конференция на Международната асоциация на преподавателите по английски като чужд език (ИАТЕФЛ), която се проведе в Ливърпул, Великобритания. Във форума взеха участие близо 3000 специалисти в преподаването на английски език от целия свят.

Ст. пр. д-р Албена Стефанова

Тази година д-р Стефанова, която е член на Управителния съвет на Секцията по английски език за специални цели на ИАТЕФЛ, беше включена и в организационния комитет на конференцията.

Управителният съвет на секцията по английски език за специални цели по време на конференцията

Д-р Стефанова участва с доклад за трета поредна година. Тази година той беше на тема „Развиване на комуникативна компетентност по английски език за специални цели чрез специализиран текст: повишаване на качеството“, в който представи добрите практики и постиженията на чуждоезиковите специалисти в УНСС.

С колеги от секцията по английски език за специални цели в края на форума, посветен на качеството на академичното обучение по английски език



Екип на УНСС участва в международна конференция по медиация

$
0
0

Наши преподаватели участваха в международната конференция „Ползи и преимущества от медиацията в модерния свят на алтернативно решаване на спорове“. Форумът, който се проведе на 11 април т.г. в Университета Туриба, Латвия, беше заключителната проява по проект за стратегическо партньорство Еразъм+ „Онлайн обучителна платформа по медиация“.

В конференцията представителите на УНСС участваха заедно със свои колеги от  Университета на Генуа (Италия), Университета „Turiba” (Латвия), Университета Грац (Австрия), Университета „Mykolas Romeris” (Литва) и Университета по икономика в Прага (Чехия). Представена беше интерактивната онлайн платформа за обучение и практически симулации по медиация.

Екипът на нашия университет, работещ по проекта и към Центъра за правни изследвания при УНСС, в състав от доц. д-р Гергана Боянова, докторант Юлия Раданова и г-жа Елиза Николова, представи темата „Децата на фокус – поетапната промяна към медиационни процедури със засилено участие на деца в тях“. Основен неин обект бе изграждането на иновативен медиационен инструмент към Центъра за спогодби и медиация към Софийския районен съд, насочен към решаването на родителските конфликти. Посредством него се цели разработването и пилотирането на иновативна процедура по семейна медиация с фокус най-добрия интерес на детето.

По време на конференцията бeше представен работният инструмент на Съвета на Европа, целящ приемането на наръчници с практически насоки за правната уредба, които държавите-членки на Съвета следва да приемат за насърчаване на медиацията, програмите, които следва да бъдат разработени за повишаване на осведомеността на съдиите, както и насоки за обучение на медиатори и последващ контрол от страна на държавите относно качеството на провежданите медиации.

Паралелно на това бе отбелязан все още недостатъчният напредък относно повишаване на броя казуси, решавани извън съда, което е предпоставка за навлизането на нов модел на организация както на съдебната система, така и на начина на провеждане на медиациите с цел осигуряване на повсеместното налагане на процедурата в страните-членки.

За повече информация:тук 

Студентите от Еко Клуб УНСС засадиха бял бор в двора на университета

$
0
0

Студентите от Еко Клуб УНССзасадиха в двора на университета бял бор (Pinus Sylvestris), който абсорбира 23 кг въглероден диоксид годишно при достигане на зряла възраст. Това е част от залесителната кампания на Еко Клуб УНСС, в рамките на която бяха засадени фиданки в околоблоковото пространство на студентските общежития - бл. 59, 60 и 61, през есента на 2018 г.

Засаденият бял бор символизира развитието на Еко Клуб УНСС и идеята студентите да облагородяват средата, в която учат, работят и живеят. Тяхното послание е: „Силни сме заедно, можем да бъдем добър пример и малките промени водят до големите успехи“.

Еко Клуб УНСС благодари на ръководството на университета за съдействието при провеждането на инициативата.

Рекорден брой фирми на форума „Кариери УНСС 2019“

$
0
0

Форумът „Кариери УНСС 2019“ срещна за трета поредна година студентите от Университета за национално и световно стопанство с представители на 60 големи български компании, които предлагат стажантски и работни позиции в различни бизнес сектори – ИТ, телекомуникации, консултантски и търговски фирми, банки, финансови институции, рекламни агенции и др. Събитието, което се проведе под патронажа на ректора на УНСС проф. д.ик.н. Стати Статев, е организирано от Студентския съвет и сайта Rabota.bg с подкрепата на Междууниверситетския център за развитие на кариерата (МЦРК). Тази година форумът се провежда в два поредни дни.

„Кариери УНСС 2019“ се превърна в традиция. Впечатляващ е фактът, че с всяка изминала година броят на участниците се увеличава. Целта ни е връзката между практиката, бизнеса и университетското висше образование да стане перманентна. Според работодателите дипломата от УНСС е достатъчен атестат за наемане на работа на нашите възпитаници на работа, заяви ректорът проф. д.ик.н. Стати Статев при откриването на форума (на снимката горе).

Проф. Стати Статев

Ректорът подчерта, че изпълнението на стратегията за висше образование и политиката в областта на висшето образование и науката дават резултати. Ние трябва да доказваме, че сме най-добрите, както сме го правили досега. Преди три седмици стана известна оценката от програмната акредитация на най-голямото ни професионално направление „Икономика“ – 9.90, най-високата в сравнение с другите висши училища, посочи ректорът.

Проф. Статев се спря на връзките на УНСС с бизнеса. Имаме договори с почти всички големи фирми на територията на страната, които работят изключително активно през структурите на нашия Междууниверситетски център за развитие на кариерата, каза проф. Статев и съобщи, че по програмата за студентски практики и стажове, финансирана от Министерството на образованието и науката, УНСС беше един от най-добре представилите се университети.

Тази година студентите ще се срещнат с представители на 60 компании от различни сфери на бизнеса. Фактът, че интересът на бизнеса се увеличава, говори колко знаещи и можещи са студентите на УНСС. Твърди се, че има пренасищане на специалисти в нашите области, но фирмите казват друго. Те търсят млади хора, които са мотивирани и иновативни. В лицето на студентите от УНСС работодателите срещат точно такива хора. Апелирам към всички студенти да бъдат активни, защото имат възможността на днешния форум да кандидатстват за работа и да проведат интервюта на място с компаниите, които ги интересуват. 25 фирми ще представят своите стажантски и стипендиантски програми, както и вакантните работни позиции, заяви председателят на Студентския съвет Ангел Стойков.

Ангел Стойков

Изпълнителният директор на Агенцията по заетостта Драгомир Николов прочете поздравителен адрес от името на доц. д-р Бисер Петков, министър на труда и социалната политика и ръководител на катедра „Икономика на търговията“, в който се посочва:

„УНСС вече има почти 100-годишна традиция в изграждането на специалисти, които успешно намират своята професионална реализация. Убеден съм, че и в бъдеще ще продължава да отстоява лидерските си позиции в обучението и научните изследвания. Искам да подчертая, че преходът от образование и обучение към заетост е изключително важен. Кариерни форуми като този улесняват процеса.“

Драгомир Николов

Николов посочи, че форумът е значима инициатива, която ще съдейства за успешната кариера на възпитаниците на УНСС. Очаквам днешните срещи и информацията, която ще бъде предоставена на студентите, да дадат реални резултати, добри практики и действащи подходи за кариерното им развитие, изтъкна той. 

Щастливи сме, че за трета поредна година организираме този форум съвместно със Студентския съвет и Междууниверситетския център за развитие на кариерата. Чест е за нас да окажем подкрепа на студентите в бъдещия им избор на работодатели. Този форум има за цел да ги насърчи в старта на тяхната кариера.  Компаниите, които участват в „Кариери УНСС 2019“, са 60 от различни сфери на дейност. Бъдете част от нашата идея, защото вие сте мостът между образованието и бизнеса, обърна се към студентите Росица Радоева от Rabota.bg (на снимката долу).

Привилегия е да сме партньор на този форум. Дълбоко вярвам, че това събитие е поредното от цялата палитра прояви, организирани в УНСС, чрез които нашите студенти могат да си намерят работа. Ще бъда много щастлив, ако след форума получим отзиви от студентите, че са успели да намерят своя работодател. Това ни дава кураж да продължаваме, изтъкна доц. д-р Росен Кирилов, директор на МЦРК.

Доц. д-р Росен Кирилов

УНСС продължава да дава добър пример за всички висши училища в страната. За пример е и ректорът на университета проф. Статев, който застава плътно зад студентите и дава пример на своите колеги. Вие сте един от университетите, които много активно работят с бизнеса и работата ви е похвална, каза Яна Вангелова, председател на Националното представителство на студентските съвети (на снимката долу).

По време на форума беше открит информационен кът на Междууниверситетския център за развитие на кариерата във фоайето на университета, където работодателите ще представят своите стажантски програми и ще се срещат със студенти (на снимките долу).

Студентите разговаряха с представители на фирмите и се информираха за работните позиции и стажантските програми, които те предлагат (на снимките долу).

 

 

Осма международна научна конференция за студенти и докторанти „Инфраструктура: бизнес и комуникации“

$
0
0

Осмата международна научна конференция за студенти и докторанти „Инфраструктура: бизнес и комуникации“, организирана от факултет „Икономика на инфраструктурата“, беше открита от проф. д-р Мирослава Раковска, зам.-декан на факултета, който през тази година е на първо място по обучение на докторанти в УНСС.

При откриването на форума (от ляво надясно): проф. Мирослава Раковска, проф. д-р Димитър Димитров, декан на факултет „Икономика на инфраструктурата“, проф. д-р Валентин Гоев, зам.-ректор по научноизследователската дейност, доц. д-р Силвия Терезова, зам.-декан, и проф. д.н. Ивайло Христов, зам.-декан

Проф. Раковска посочи, че в предишни издания на форума със свои доклади са участвали 450 студенти и докторанти от УНСС и други висши училища в страната, от университети от страни-членки на Европейския съюз, както и от Азия и Африка. Това е ценен опит за бъдещата изследователска работа.

На конференция бяха представени 44 разработки по широк спектър проблеми на студенти и докторанти от катедрите към факултета – „Икономика на туризма“, „Икономика на транспорта и енергетиката“, „Национална и регионална сигурност“, „Логистика и вериги на доставките“, „Медии и обществени комуникации“ и „Икономика на търговията“. Във форума взеха участие 15 докторанти и 35 студенти, 12 от които чужденци, обучаващи се по програма „Еразъм+“.

В Голямата конферентна зала

Вашата конференция е специална, защото в нея участват и студенти, и докторанти, отбеляза проф. Валентин Гоев. Правете разработките си самостоятелно, дори да ви изглеждат нешлифовани, не правете copy-paste, защото както тръгнете, така ще вървите занапред. Не се отказвайте, ако не успеете първия път, бъдете твърди и упорити, в нашия университет има достатъчно места за докторанти, насърчи участниците във форума проф. Гоев. Той напомни, че когато в автобиографията присъства ОНС „доктор“, това не остава незабелязано от работодателите и у нас, и в Европа.

Конференцията се утвърждава като факултетен форум, всяка година има ръст на участниците в него, дава възможност за общи прояви на студентите и докторантите, посочи проф. Димитър Димитров. Призивът на декана към участниците беше да се включват активно в научноизследователската дейност на университета. Работодателите идват, когато видят, че нещо се прави, че има желание да се представят нови идеи, посочи проф. Димитров.

По традиция при откриването на конференцията беше представен един от докладите на участниците. Тази година това беше разработката на докторанта Георги Минев на тема „Нови технологични решения за медийните маркетингови комуникации“.

Докторантът Георги Минев

Интернет предоставя огромно количество информация, която медиите използват. Важна е силата на бранда, за да се довериш на данните. Медиите също трябва да имат надежден бранд, за да са разпознаваеми. Голямото предизвикателство пред медийния маркетинг е постоянното създаване на продукт. Другият характерен белег е, че животът на новините е твърде кратък, посочи Георги Минев. За да съществуват, медиите трябва да генерират приходи, а те идват от реклама. През последните десетина години се промени качеството на новините и сериозните работодатели търсят възможности да се рекламират в разследващи медии, каза докторантът.     

Студентите и докторантите с доклади получиха сертификати за участие във форума.

Viewing all 3954 articles
Browse latest View live


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>