Представители от УНСС в лицето на доц. д-р Георги Николов, ръководител катедра „Регионална развитие“ и координатор по споразумението с общините Цариброд и Пирот, гл. ас. д-р Никола Танаков и докторант Кристиян Герчев от Катедрата, се срещнаха с представители на месната власт и с родители на децата от ОУ „Христо Ботев“ в Цариброд, Сърбия.
![]() |
Гл. ас. д-р Никола Танаков, доц. д-р Георги Николов и Кристиян Герчев (от дясно наляво) |
На срещата присъстваха и Н. Пр. Петко Дойков, извънреден и пълномощен посланик на Република България в Република Сърбия, Недялко Илиев, първи секретар в Посолството, проф. д-р Лозан Митев от Националната стопанска академия, Деян Милев, зам.-кмет, Зоран Джуров, председател на Общинския съвет на Цариброд, и други представители на Общината. Целта на срещата беше насочена към разясняване положителните страни на обучението на децата изцяло на български език по образователната система на Република Сърбия.
![]() |
Милена Ставров, директор на ОУ „Христо Ботев“, доц. д-р Георги Николов, проф. д-р Лозан Митев и Н. Пр. Петко Дойков |
Н. Пр. Петко Дойков, извънреден и пълномощен посланик на Република България в Република Сърбия, посочи, че изучаването на български език в по-интензивен и по-голям обем ще направи децата по-конкурентни, включително ще увеличи възможността да кандидатстват в 52-та български университета, а завършвайки български университет, те ще получат диплома, която е конвертируема и призната в ЕС, което им предоставя още възможности. „Вие имате задачата да вземете решение за вашите деца, които могат да изучат равностойно още един език и да им дадете допълнителни възможности.“
Доц. д-р Георги Николов посочи, че „много територии в България и пограничните райони се обезлюдяват и причините за това са различни, като липсата на училища, аптека, здравен пункт. В същото време никой не може да ограничи правото на всеки да иска по-добър живот, по-добра среда и работно място, както и социални придобивки и затова е хубаво децата да имат възможности, а един език винаги отваря допълнителни врати“. Той подчерта, че е важно и местното самоуправление да създава благоприятна бизнес среда и да се грижи за повишаване на стандарта на живот на хората и община Цариброд е пример. Той припомни, че „Европа и нашият регион сме изправени пред негативна демографска ситуация със застаряване на населението. Затова ние трябва да се грижим за нашите деца, особено в пограничните региони. В съвременния свят, за да бъдат те успешни, е необходимо да имат компетенции, да знаят езици, да познават проблемите, затова дайте повече възможности на вашите деца.“ Доц. Николов допълни, че „всеки бизнес се стреми да обезпечи структурата си с кадри, които имат компетенции, знания и умения, в същото време според едно изследване човек през своя живот два пъти и половина сменя своята работа, което показва, че децата трябва да са подготвени с необходимото обучение и експертиза, с които да бъдат адаптивни, за да преследват мечтите си, а езикът е една предпоставка това да се случи“.
Проф. д-р Лозан Митев от Националната стопанска академия, чийто род е от този регион, подчерта: „Езикът е сила. Ние идваме с чисто сърце и открито послание и когато вие правите избор трябва да прецените кое е по-добро за децата, за да живеят пълноценно и уверено. България има икономически и университетски потенциал и те могат да продължат образованието си безплатно. Нека мислим отговорно и вашите деца да се интегрират без сътресения.“
Преди срещата с родителите представителите на УНСС се срещнаха с администрацията на община Цариброд и обсъдиха постиженията и проблемите, с които се сблъсква българската общност и местната власт.
![]() | ![]() |
Със зам.-кмета Деян Митев | С председателя на Общинския съвет Зоран Джуров |
Това е поредната среща на представители на УНСС с българите в общините Пирот и Цариброд.