Международен научен форум „Ролята на енергийните общности в процеса по декарбонизация“ се проведе в нашия университет. Събитието бе организирано от Научноизследователския център по енергиен бизнес и инфраструктура на УНСС, съвместно с Политехническия университет Марке, Италия, Университета Киото, Япония, и Научноизследователския център по декарбонизация на „Сънотех Груп“, Германия.
Доц. д-р Владимир Зиновиев, директор на Центъра по енергиен бизнес и инфраструктура и председател на Международния организационен комитет, поздрави присъстващите от името на ректора на УНСС проф. д-р Димитър Димитров и представи официалните гости.
В откриващата част на събитието участваха инж. Георги Самандов, зам.-министър на енергетиката и докторант в УНСС, проф. д-р Джан Лука Грегори, ректор на Политехническия университет Марке, Италия, Александър Захариев, ръководител стратегия в „Сънотех Груп“ и Браян Уилсън, директор на Института по енергетика на Държавния университет на Колорадо.
„Провеждането на настоящото събитие, посветено на развитието на енергийните общности и на енергията от възобновяеми енергийни източници, е свидетелство за ангажираността и успешното сътрудничество на международните политически и академични среди по ключови за нашето съвремие предизвикателства, а именно – борбата с климатичните промени, енергийната сигурност, диверсификацията на енергийните източници и намаляването на зависимостта от вносни изкопаеми горива“, каза зам.-министърът на енергетиката инж. Георги Самандов и допълни: „Националната политика в областта на енергията от възобновяеми енергийни източници е съществен елемент от общата европейска енергийна политика в сферата на климатичните промени. Успешната й реализация е средство за постигане на целите и приоритетите на Европейския зелен пакт и определената цел за неутралност по отношение на климата на ЕС, за намаляване на нетните емисии на парникови газове с най-малко 55% до 2030“.
Проф. д-р Джан Лука Грегори се включи онлайн в събитието. Той приветства участниците, подчерта важността на темата на форума в контекста на зеления преход и енергийната трансформация и отбеляза, че такива дискусии са необходими, защото академичните среди могат да допринесат за намирането на трайни решения в процеса по декарбонизация.
Александър Захариев представи дейността на „Сънотех Груп“ и добави, че компанията е лидер в предоставянето на интегрирани соларни решения на големите индустриални фотоволтаични паркове в Европейския съюз. Като продължение на тези услуги „Сънотех Груп“ осигурява поддръжка и управление на соларни централи и инсталации за съхранение на електроенергия за множество корпоративни клиенти, включително такива в България, както и така важната комуникация с търговците на електроенергия за оптимизация на производствения, балансиращия и икономически профил на всеки парк. Той отбеляза още, че светът като цяло върви към електрификация, защото тя води до спестявания на енергия.
Браян Уилсън посочи, че в глобален мащаб климатичните промени са променили и фокуса на политиката на държавите от енергийни доставки и използване на енергия към управление и намаляване на въглерода и декарбонизация. Той изтъкна, че е необходимо да се намерят бързи решения за енергийна трансформация и чиста енергия и се надява дискусиите на форума да помогнат в тази насока.
Фокусът на форума беше върху проблемите, свързани с реализацията на концепцията за енергийни общности от техническо и административноправно естество. В рамките на събитието бяха представени и подходи за тяхното преодоляване. На база proof of concept (доказателство за концепция) бяха анализирани икономическите ползи при мащабно развитие на визията за енергийни общности между общини, етажна собственост, малки предприятия и зарядна инфраструктура за електрическа мобилност. В панелите на форума с презентации и доклади се включиха водещи учени с доказан опит в енергетиката от САЩ, Италия, Япония, Швеция и България.
Събитието приключи с ползотворна дискусия.