Quantcast
Channel: Университет за национално и световно стопанство :: Икономика, Администрация и управление, Право, Обществени комуникации и информационни науки, Приложна информатика, комуникации и иконометрия, Политически науки, Социология Новини RSS Feed
Viewing all 3934 articles
Browse latest View live

Договор за сътрудничество между УНСС и Международната банка за икономическо сътрудничество

$
0
0

Рамков договор за сътрудничество между нашия университет и Международната банка за икономическо сътрудничество (МБИС) – Москва, подписаха ректорът проф. д.ик.н. Стати Статев и Ирина Головченко, председател на Управителния съвет на банката (на снимката долу). 

На подписването от страна на УНСС присъстваха членовете на Ректорския съвет, доц. Паскал Желев, главен секретар по международното сътрудничество, ръководители на катедри, преподаватели, а от страна на банката: Росен Чобанов, представител на България, Наталия Маланичева, директор на управление „Работа с клиенти“, Дмитрий Гайсьонок, съветник в УС, и Ивайло Колев, началник на отдел „Финансови институции“ (на снимката долу). 

Росен Чобанов, Наталия Маланичева, Дмитрий Гайсьонок, Ивайло Колев и доц. д-р Паскал Желев (отдясно наляво)

Рамковият договор предвижда стажове в МБИС на студенти от УНСС, обмен на информация между двете институции, публикации за важни научни, учебни, бизнес и други съвместни прояви, участие на представители на банката в презентации, лекции, семинари, конференции и обучение в УНСС, а на наши преподаватели - в експертизи, консултации, статистически и други проучвания и събития, организирани от МБИС.

Договорът дава широки възможности за пълноценно взаимноизгодно сътрудничество, подчерта ректорът проф. Статев и съобщи, че наши студенти ще заминат на стаж в МБИС още през следващата година.

В публичната си лекция на тема „Международната банка за икономическо сътрудничество и европейската икономика“ Ирина Головченко представи историята на МБИС и се спря на нейната дейност и международни контакти (на снимката горе).

МБИС е създадена и действа на основата на междуправителствено споразумение и е регистрирана в Секретариата на ООН през 1964 г. със седалище в Москва. Нейни членове са България, Виетнам, Монголия, Полша, Русия, Румъния, Словакия и Чехия.

Головченко и нейните колеги отговориха на въпроси, представиха стратегията на банката и запознаха присъстващите с нейната дейност и широкия спектър услуги, които тя предоставя на своите клиенти. 

В малката конферентна зала

Ректорът проф. Статев връчи на председателя на УС на МБИС Головченко възпоменателен медал „Проф. Стефан Бобчев – основател и първи ректор на УНСС“ и сертификат в знак на благодарност за лекцията (на снимката долу).


Представяне на книгата на проф. д.пол.н. Атанас Гочев „Анализ на политиките – модели и оценки на въздействието”

$
0
0

В университета бе представена книгата на проф. д.пол.н. Атанас Гочев „Анализ на политиките – модели и оценки на въздействието”. Събитието беше част от 40-годишнината на катедра „Международни отношения” и на него присъстваха проф. д.ик.н. Стати Статев, ректор на УНСС, доц. д-р Игор Дамянов, декан на факултет „Международна икономика и политика“, проф. д-р Георги Генов от катедра „Международни отношения“, доц. д-р Андрей Георгиев, ръководител на катедра "Международни отношения", проф. Тодор Танев, бивш министър на образованието и науката, Красен Станчев от Института за пазарна икономика, декани, ръководители на катедри, преподаватели, студенти.

Проф. Статев, проф. Генов, проф. Гочев, доц. Дамянов (отляво надясно)

Значението на тази книга е огромно, тъй като оценките от този тип са добра международна практика за повишаване на качеството на политическото и всяко друго управление, оцени във встъпителните си думи научния труд проф. Георги Генов. „За съжаление у нас тази практика не е разпространена, затова анализът на проф. Гочев ще бъде първата лястовица в това отношение”, добави той.

В голямата конферентна зала

Мога с гордост да заявя, че хората, които сме се събрали днес, успяхме със своите усилия и любов да създадем най-сериозните дипломатически кадри в страната, изтъкна ректорът проф. Статев. „Уверявам ви, че тази книга е особено предизвикателство към цялата политическа класа”, заяви той.

Ректорът (вляво) изтъква значимостта на научния труд

В представянето на новия си научен труд проф. Гочев се спря на 10-годишната работа върху изследването.  „Всичко започна през 2005 г., когато бях поканен от Световната банка, по молба на Южния федерален окръг на Русия, да направя оценка за ефективността и ефикасността на публичните политики в някои от субектите на окръга“, конкретизира авторът. Характерно за тази книга е, че първоначалният й вариант бе направен като помагало, което да служи както на публичната администрация, така и на студентите от няколко дисциплини, посочи проф. Гочев. Той се спря на проблематиката, предварителните оценки, изследванията в разработките на проф. Тодор Танев и Института за пазарна икономика, посочи значимостта от обратната връзка със студентите и др.

Проф. Гочев представя книгата си

По думите на автора книгата си поставя за цел да отговори на три основни въпроса: как се използват публичните ресурси, какъв е начинът на бюджетиране и какви са ефективността и ефикасността от тези политики. Първата част на научния труд представя анализи при публичните политики и общите концептуални рамки, а втората откроява практическите приложения на моделите. „Безсмислено е да се пише нещо на твърде висок език, с насока към определени научни групи, по-важно е да се създаде материал, който да бъде полезен на практиката и към това съм се стремил”, посочи проф. Гочев.

Присъстващите на събитието

Този труд е базиран не само на теоретични познания, но и на огромен практически опит. Присъствието на толкова много студенти в залата недвусмислено утвърждава мястото на проф. Гочев в практиката му на преподавател, на изследовател на терен, посочи доц. Игор Дамянов.   

Красен Станчев (вляво) и проф. Тодор Танев

В изказванията на колеги на автора книгата бе оценена като „теоретично базирано практично-приложно изследване“, „с изключителна стойност за изясняването на основни понятия за публичните политики“, „събираща под общ знаменател политики, проблеми и перспективи“ и др. Студентите в залата също споделиха впечатления като едни от първите читатели на „Анализ на политиките – модели и оценки на въздействието”.

 

Научен форум „Бизнесът в 21 век (тенденции и предизвикателства)“

$
0
0

Научен форум „Бизнесът в 21 век (тенденции и предизвикателства)“, организиран от Бизнес факултета, се проведе в голямата  и малката конферентна зала на университета. Във форума участваха повече от 68 представители от академичните и изследователските среди (от които над 20 на студенти и докторанти):  студенти, докторанти и преподаватели от всички катедри на Бизнес факултета,  членове на академичния състав от другите факултети и катедри на УНСС, представители на повече от 10 университета и изследователски института: УниБит, Русенския университет, НБУ, НАТФИЗ, Тракийския университет, Института по аграрна икономика, Института по лозарство и винарство и др.

На откриването му присъстваха проф. д.ик.н. Стати Статев, ректор на УНСС, зам.-деканите на Бизнес факултета доц. д-р Димитър Благоев,  доц. д-р Мария Маркова и доц. д-р Георги Забунов.  

При откриването на форума. Доц. Благоев, проф. Статев, доц. Маркова и доц. Забунов (отдясно наляво)

Ректорът на университета проф. Статев откри конференцията. Той напомни, че през 2018 г.  предстои национална акредитация на висшите училища в България и УНСС, сега за втори път лидер сред българските университети, трябва по най-добрия начин да покаже какво е постигнал пред последните шест години.

Един от акцентите е работата с младежта, което като цяло е в приоритетите на Европейския съюз, посочи проф. Статев. Имаме отделни катедри, които понякога включват в научните си форуми младежки секции, факултети със студентски прояви, почти традиционна научна конференция на младите учени, организирана от Финансово-счетоводния факултет, но това, което е планирано и предстои да се случи днес е изключително важно, коментира ректорът. С най-дълбоко убеждение ще препоръчам инициативата на всички останали факултети, за да може това, което се прави като работа с докторанти и студенти, да не е спорадично, акцентира той.

В голямата конферентна зала

Ректорът очерта създаването на университетска система: в своите научни прояви катедрите винаги да интегрират студенти и докторанти, като това следва да се направи и на факултетно ниво. „Ще препоръчам и провеждането на годишна младежка научна сесия, на която ще бъдат представени най-добрите научни разработки“, проектира в цялостен академичен формат инициативата проф. Статев. Можем да създадем система, в която нашите студенти и докторанти да бъдат представени и да получат по-висока оценка, включително и с публикации, категоричен бе ректорът.

Като голямо предизвикателство определи проф. Статев проблематиката на провеждания форум. Той изрази убеденост, че проявата ще се утвърди като традиционна и ще стане образец за другите факултети.

Преподаватели, докторанти и студенти 

От името на организационния комитет доц. Благоев приветства участниците във форума.

В научното изследователско поле  днес е първият от поредицата семинари в областта на бизнеса, изтъкна доц. Маркова. Тя изрази своите очаквания: на форума младите научни работници да споделят изследователски опит, да се засили сътрудничеството с други факултети и университети, да се даде старт за бъдеща приемственост.

Участници във форума

Работата в различните панели на форума представи доц. Забунов. Заседанията в голямата и малката конферентна зала бяха обединени по проблематиката на недвижимата собственост, природните ресурси, агробизнеса, предприемачеството, интелектуалната собственост и др.

Изнесените от участниците доклади бяха над 20. Основните резултати на форума, който завърши с дискусия, са: идентифициране на нови изследователски полета за академичния състав на Бизнес факултета,  осигуряване на възможност за изява и научна дискусия за докторанти и студенти на Бизнес факултета; развиване на приемственост и научно сътрудничество между млади и утвърдени хабилитирани преподаватели;   споделяне на изследователски опит от осъществени научни и практически изследвания; засилване на сътрудничеството с други университетски и изследователски звена и техните кадри.

 

Практическо обучение на студенти от специалност „Мениджмънт на недвижимата собственост“

$
0
0

През последния семестър четвъртокурсниците от специалност „Мениджмънт на недвижимата собственост“ изучаваха дисциплината „Пропърти мениджмънт”. Наред с теорията, те имаха и редица практически занятия. 

Студентите с Н. Величков, управител и собственик на офис-сградата на бул "Никола Вапцаров", доц. Забунов и д-р Гилина

За изминалите четири месеца студентите се запознаха на място с особеностите на управлението и техническата поддръжка на сгради с различно предназначение. Обект на изучаване бяха офис-сграда, клас А на бул. „Никола Вапцаров” N 52А, Sofia Airport Center (SAC) – бизнес комплекс, предоставящ повече от 45 000 кв. м офис и складови площи и Военномедицинската академия.

С мениджъра "Управление на собствеността на SAC М. Маринкина и преподавателите
Пред сградата на ВМА

Специално внимание беше отделено и на сградите и сградните съоръжения на УНСС. При посещенията студентите и техните преподаватели доц. д-р Георги Забунов и гл. ас. д-р Надя Гилина обсъдиха с мениджърите и специалистите по поддръжка особеностите на управлението на обекти с различно предназначение, както и организацията на работата по поддръжка, ремонт и осигуряване на безопасността.

При вентилационната система на аула "Максима"

Открий своя успешен път на професионално развитие с Adecco

$
0
0

Бизнес факултетът на УНСС и Центърът за развитие на бизнес компетентности „Иновации и конкурентоспособност” към катедра „Индустриален бизнес” организираха среща с регионалния директор на „Аутсорсинг услуги” в Adecco Group Филип Рувре и Борис Сарабеев, оперативен мениджър в Adecco България. Събитието се проведе в зала „Факултетна” на университета и беше на тема „Открий своя успешен път на професионално развитие с Adecco”.

В зала "Факултетна"

Присъстваха проф. д-р Валентин Гоев, зам.-ректор по научноизследователската дейност, доц. д-р Радко Радев, зам.-ръководител на катедра „Индустриален бизнес”, представителите на фирмата за България Румен Манев и Никола Дацов,  преподаватели, студенти.

Гостите разкараха за себе си и споделиха, че целта на срещата е да предадат опита си и да обогатят знанията на студентите. Филип Рувре коментира работата на всеки отдел в Adecco и акцентира на факта, в световен мащаб там работят над 700 000 служители в 60 страни, а над 10 000 хиляди фирми са клиентите. „Целта ни е да помагаме на хората. Ние поемаме отговорността клиентите да си свършат добре работата”, добави Рувре. Той изтъкна, че у нас фирмата съществува от 2004 г. и до днес много се е разраснала.

По време на презентацията на Филип Рувре (вторият отдясно наляво)

„Животът след университета е труден и трябва да се ориентирате накъде да поемете. Бъдете реалисти, останете в България. Вие сте бъдещето на страната”, посъветва присъстващите Рувре и ги окуражи да не се отказват. „Бихме искали да ви подготвим и да работите при нас. Контролирайте съдбата си или някой друг ще го направи”, каза той..

Борис Сарабеев изтъкна и забавната част на работата. Той представи три програми, която фирмата поддържа: Win4Youth, IOC and IPC Athletes и Way to work. „Подкрепяме различни събития всяка година – спортни инициативи, параолимпийски игри, тенис турнири, уговаряме срещи с млади и заинтересовани хора”, обясни той и даде допълнителна информация за инициативите.

Студентите в залата

Adecco работи с големи партньори като IBM, Unicredit Bulbank, Nokia, Coca-cola, DHL, Xerox и др.

След лекциите се проведе и интересна дискусия.

Филип Рувре е със 17-годишен опит на висши управленски позиции. Портфолиото му включва бизнес успехи на международно ниво с фокус върху мениджмънта, предварителни продажби и бизнес обслужване. Заемал е заемал позициите: вицепрезидент „Операции” в AdeccoGroup, директор „Управленско консултиране” в Inovium, директор „Информационно осигуряване” в Ajilon, проектов мениджър в GeneralElectrics.

Борис Сарабеев е с 8-годишен опит в аутсорсинг услугите, в управлението на хора и проекти. Фокус на неговата дейност са оперативното и финансовото управление на екипи и разширяване на текущия бизнес. Част от задълженията включват: управление, планиране и развитие както на човешките кадри, така и на оперативните задължения. Заеманите от него позиции са: супервайзър в AjilonБългария, мениджър екипи, старши мениджър екипи и оперативен мениджър в AdeccoБългария.

Юбилейна научна конференция "Българската школа в изследванията на международните отношения и външната политика"

$
0
0

Юбилейна научна конференция "Българската школа в изследванията на международните отношения и външната политика"организира по повод своята 40-годишнина катедра „Международни отношения“. Форумът, който бе осъществен със съдействието на студентските организации САИМО и ЕГО ПОЛИТИКО, събра в голямата конферентна зала представители на академичната общност на УНСС, СУ „Св. Климент Охридски“, ПУ „Паисий Хилендарски“, НБУ, БАН и др.

На откриването на конференцията присъстваха проф. д-р Валентин Гоев, зам.-ректор по научноизследователската работа, доц. д-р Игор Дамянов, декан на факултет „Международна икономика и политика“, доц. д-р Андрей Георгиев, ръководител на катедра „Международни отношения“, проф. д-р Георги Генов, председател на организационния комитет на форума,  проф. д-р Динко Динков, едни от първите ръководители на катедрата проф. Нора Ананиева и проф. Еньо Савов, преподаватели, докторанти студенти.

Проф. Савов, проф. Гоев, доц. Георгиев, доц. Дамянов, проф. Ананиева, проф. Генов, проф. Динков (отляво надясно) 

От името на ректора на УНСС проф. д.ик.н. Стати Статев приветствие към катедрата отправи проф. д-р Валентин Гоев. Катедра „Международни отношения“ се утвърди като една от водещите в университета, а престижната специалност зае място сред най-предпочитаните, посочи зам.-ректорът. Малко катедри могат да се похвалят с такъв сериозен юбилей и той се чества по подобаващ начин с научната конференция "Българската школа в изследванията на международните отношения и външната политика", заяви той.

В голямата конферентна зала

Проф. Гоев изтъкна впечатляващото присъствие на много млади хора на форума. Той посочи, че по решение на академичното ръководство във всички бъдещи университетски научни прояви ще се организират секции с участие на студенти и докторанти. 

Със специалния статут „Почетен професор на катедра „Международни отношения“ бяха отличени проф. Нора Ананиева и проф. Еньо Савов. Сертификатоте им бяха връчени от проф. Гоев и проф. Генов (на снимките долу).

Преди четири десетилетия наистина се случи особено важно събитие: създадена бе първата в България катедра „Международни отношения“, посочи проф. Савов. Той коментира ентусиазма на първите преподаватели в нея, подготовката на качествени дипломатически кадри за страната, традициите в обучението. Учете се от вашите предшественици и дръжте високо флага на катедрата, призова той младите хора в залата.

Участници във форума

„Международни отношения“ е запазената марка на УНСС, оцени проф. Ананиева мястото на катедрата и специалността в българското висше образование.

Приветствия по повод 40-годишнината на катедрата поднесоха доц. д-р Иван Стойчев, ръководител на катедра „МИО и бизнес“, доц.  д-р Блага Благоева, ръководител на катедра „Политология“, доц. д-р Гергана Боянова, зам.-декан на Юридическия факултет, ст. преп. Калина Братанова, от името на катедра „Чужди езици и приложна лингвистика“ и др.    

Приветствия по повод годишнината на катедрата

Годишнината на катедрата предстои да бъде чествана с още един академичен форум и тържествено юбилейно събрание, посочи доц. Андрей Георгиев.

По време на пленарното заседание

Модераторът доц. д-р Пламен Ралчев, зам.-ръководител на катедра „Международни отношения“, представи работата в пленарното заседание. Основните доклади на проф. д-р Георги Генов, проф. д.пол.н. Атанас Гочев и проф. д-р Динко Динков, са всъщност докладите на тримата професори с най-сериозен принос в утвърждаване на българската школа в изследването на международните отношения, посочи доц. Ралчев и благодари, че е бил техен студент.

Проф. Генов говори за „Интелектуалното наследство в българската политическа мисъл до началото на 70-те години и последвалото й развитие“. На тема „Науката и образованието по международни отношения – между елитността и реалността“ бе докладът на проф. Гочев. „Геополитическата динамика след Студената война: изпитания за външната политика на България“ коментира проф. Динков.

Проф. Генов и проф. Динков

Изказвания направиха студентите IV курс Георги Вълев и Боян Ставрев, предишни председатели на САИМО, както и третокурсничката Анина Йовкова, младежки делегат на България към ООН (на снимката долу).

В трите панела „Проблеми в изследванията на международните отношения и външната политика“, „Европейските приоритети“ и „Международните отношения през погледа на новите поколения“ бяха изнесени над 50 доклада, които ще бъдат публикувани в сборник.

Участие на наши преподаватели и служители в седмица по програма Еразъм в Кавала, Гърция

$
0
0

Университетът в Кавала (EMTTEI), Гърция, организира седмица по програма Еразъм. В събитието участие взеха представители на Литва, Австрия, Германия, Румъния, България, Португалия.

От страна на УНСС участваха представителите на администрацията Лидия  Дончева, директор на дирекция „Финанси“, Антоанелла Христова, главен счетоводител, и Детелина Димитрова, началник сектор „БиМП“, както и трима преподаватели: проф. д-р Диана Копева, катедра „Икономика на природните ресурси“, доц. д-р Димитър Благоев и доц. д-р Николай Щерев от катедра „Индустриален бизнес“.

Проф. д-р Диана Копева по време на лекция на тема „Публично-частно партньорство“

Доц. д-р Димитър Благоев и доц. д-р Николай Щерев по време на лекция

Изнесени бяха лекции пред студентите и проведени срещи с административното и ректорското ръководство на университета.

По време на срещите в университета

Осъществени бяха контакти с колеги с чуждестранни университети и бе инициирано подписването на три нови междуинституционални споразумения по програма Еразъм. 

Публична лекция на д-р Ламберто Заниер, генерален секретар на ОССЕ, на тема „Нови предизвикателства за европейската сигурност“

$
0
0

Генералният секретар на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) д-р Ламберто Заниер изнесе публична лекция в университета. Италианският дипломат говори на тема „Нови предизвикателства за европейската сигурност“ пред преподаватели, студенти и гости в малката конферентна зала. На събитието присъстваха проф. д.ик.н. Стати Статев, ректор на УНСС, доц. д-р Светослав Спасов, постоянен представител на Република България към ООН, ОССЕ и други международни организации във Виена,  зам.-ректорите на университета доц. д-р Миланка Славова, доц. д-р Стела Ралева и проф. д-р Валентин Гоев, проф. д.ик.н. Валентин Кисимов, проф. д-р Димитър Димитров, декан на факултет „Икономика на инфраструктурата“, доц. д-р Паскал Желев, главен секретар по международното сътрудничество и др.

Проф. Статев (в средата) представя д-р Заниер (вдясно). На срещата присъства и доц. Спасов (вляво) 

Ректорът представи д-р Заниер и изтъкна, че той е професионален дипломат, бивш директор на Центъра за предотвратяване на  конфликти към ОССЕ, специален представител на ООН в Косово, специален пратеник на ООН за Косово от юни 2008 г., а в периода от 2002 до 2006 г. е изпълнявал длъжността директор на Центъра за превенция на конфликти при ОССЕ. Сега е втори мандат начело на ОССЕ.

По време на публичната лекция в малката конферентна зала

Живеем в многополюсна, сложна среда с много повече участници, включително с движения и групи, чийто стремеж е да се възползват от нашето разделение, заяви лекторът. Европа преживява много предизвикателства за сигурността си.

Д-р Заниер посочи, че мерките за сигурност през Студената война днес не работят добре. Вървим към сблъсък и нямаме предпазна мрежа, заяви той. „Заради поляризирането се наблюдават прокси конфликти – в Украйна и Сирия. Резултатът от тях е миграцията“, посочи Заниер, но допълни, че мигрантската криза не е резултат единствено на войните.

Д-р Заниер говори за мерките за сигурност в Европа

Дипломатът открои нестабилността и въоръжените конфликти, хибридните форми на война, подема на тероризма и екстремизма, увеличаването на международните заплахи, включително организираната престъпност, трафика на наркотици, оръжия и хора. Той се спря на проблема с огромния поток на бежанци и мигранти към стария континент, както и глобалните предизвикателства като климатичните промени, демографските кризи и увеличаването на икономическото неравенство между страните и регионите. Д-р Заниер посочи, че населението на Африка расте и пропорциите се променят, обществото като цяло претърпява маргинализация, ислямът в Европа също се изменя.

И като реакция на някои от тези предизвикателства виждаме притеснителен растеж на популистки партии и организации, националистична и дори ксенофобска риторика, която създава разделение в обществата и може да доведе до насилие, заяви дипломатът. По думите му имаме нужда от глобални решения, до които можем да стигнем само чрез сътрудничество. Но с променените геополитически реалности това е много трудно, посочи той.

Участници в срещата

Убеден съм, че имаме нужда от нова структура на сигурността в Европа. Сега е необходимо да съживим това, което вече имаме, и да подновим нашите усилия и задължения към европейската сигурност, категоричен бе д-р Заниер.

Ректорът на университета проф. Статев връчи на д-р Заниер статуетката „Проф. Стефан Бочев – основател и първи ректор на УНСС“ „за принос към укрепването на сигурността и развитието на сътрудничеството в Европа“. Проф. Статев връчи на дипломата и сертификат в знак на благодарност за изнесената публична лекция (на снимката долу).

Д-р Заниер прочете посланието си, в Златната книга на УНСС: „За мен е огромно удоволствие и чест да бъда поканен да изнеса лекция по проблемите на европейската сигурност в този университет. Живеем в много предизвикателни времена за Европа. Изправени сме пред конфликт и трябва да се справим с голям брой транснационални предизвикателства, включително тероризъм, екстремизъм и болезнения проблем с огромния брой бежанци и мигранти. Тези предизвикателства са тежко бреме за сътрудничеството за сигурност и процеса на интеграция в ЕС.

Забележително е, че нашата среща се провежда по време на срещата на високо равнище по процеса на сътрудничество в Югоизточна Европа (ПСЮИЕ), която предостави председателството на България.

Оценявам ролята, която играе този университет в контекста на изграждането на академична мрежа на ОССЕ. Отправям своите поздравления към УНСС за високото ниво на образование. С най-добри пожелания към студентите за тяхното професионално бъдеще.“

Генералният секретар на ОССЕ пише своето послание в Златната книга на УНСС

 


Публична лекция на тема „САЩ - ЕС: икономическо сътрудничество“

$
0
0

Публична лекция на тема „САЩ - ЕС: икономическо сътрудничество“ изнесе в УНСС Майкъл Копловски, икономически съветник на министъра към дипломатическата мисия на САЩ в ЕС в Брюксел. На срещата в малката конферентна зала присъстваха ректорът на университета проф. д.ик.н. Стати Статев,  зам.-ректорът доц. д-р Миланка Славова, проф. д-р Димитър Димитров, декан на факултет „Икономика на инфраструктурата“, доц. д-р Паскал Желев, главен секретар по международното сътрудничество, Сали Берхорст, зам.-ръководител на политико-икономическата секция към посолството на САЩ в София, Данко Тонев, специалист по икономическите въпроси към посолството на САЩ, преподаватели, студенти.

По време на публичната лекция в малката конферентна зала

Проф. Статев представи гост-лектора Майкъл Копловски и Сали Берхорст.

Проф. Статев открива публичната лекция. Вдясно от него: Майкъл Копловски и доц. Паскал Желев, вляво: Сали Берхорст

УНСС е българският университет, излъчил сред своите възпитаници  шестима премиери, четиринадесет финансови министри и шестима министри на външните работи в новата история на страната изрази адмирациите си Майкъл Копловски. В кратката си лекция той представи петте големи области на сътрудничество между САЩ и Европейския съюз: търговия, енергетика, дигитализация, икономически растеж и санкциите към Русия.

Участници в събитието

Трансатлантическото партньорство за търговия и инвестиции (ТПТИ) Копловски определи като ключово за сътрудничеството между САЩ и ЕС. Лекторът се спря и на оптималното използване и диверсификацията на енергийните източници, изграждането на връзки между системите в рамките на Съюза, възобновяемите и алтернативните енергийни източници. Той открои  въпроса за либерализирането на енергийните пазари, тяхната ефективност и регулиране и изтъкна като особено важна енергийната сигурност, в която САЩ имат огромен напредък.

Ректорът и Майкъл Копловски (вдясно)по време на лекцията му

Дигитализацията е следващата важна стъпка за развитие на сътрудничеството, тъй като в XXI век, със стремглавото навлизане на информационните технологии във всички сфери на живота чрез платформи, улесняващи комуникациите и развитието на единни пазари, трябва да се обърне внимание на правилното използване на данните и по-добра защита на информацията, посочи лекторът. Копловски открои и въпроса за икономическия растеж и темповете на просперитет на всяка държава. В тази връзка той насърчи развитието на единните пазари на стоки и услуги, включително енергийния и банков съюз за създаването на по-добри регулации. Лекторът подкрепи и инвестиционния план „Юнкер“ и изтъкна, че оказването на подкрепа на малките и средни предприятия е важна предпоставка за по-бърз икономически растеж. Той изрази и становището, че поддържането на санкциите към Русия има ключова роля за опазване на сътрудничеството и сигурността в ЕС.

Копловски и Берхорст (вляво)отговориха на поставените им въпроси

Копловски отговори и на поставените му от аудиторията въпроси. Проф. Димитров получи уверението на Сали Берхорст, че за магистърската програма по ядрена сигурност в обучението на студентите ще се включат и американски експерти.

Проф. Стати Статев и Майкъл Копловски в кабинета на ректора

Майкъл Копловски,икономически съветник на министъра към дипломатическата мисия на САЩ в ЕС в Брюксел, е изградил кариерата си във Външната служба на САЩ и има голям опит в областта на икономиката, особено в търговската политика и преговорите. Бил е икономически съветник в посолството на САЩ в Рабат, Мароко, заемал е длъжността икономически ръководител в посолството на САЩ в Кингстън, Ямайка съветник и постоянен представител на дипломатическата мисия на САЩ към Организацията за икономическо сътрудничество и развитие в Париж (2011 – 2014 г.), съветник по икономическите въпроси на министъра в Багдад, Ирак (2014 – август 2015 г.). Работил е в Световната банка, в търговския отдел на ГАТТ (Общо споразумение за митата и търговията), в Германия, Суринам и т.н.

Сали Берхорст,зам.-ръководител на политико-икономическата секция в посолството на САЩ в София, е и съпредседател на двустранната работна група САЩ - България по енергийна сигурност и диверсификация. Работила е Бюрото по енергийни ресурси на Държавния департамент във Вашингтон, където е ръководила президентската инициатива за насърчаване на употребата на чисти енергийни източници в Азия, в Пекин, Китай, в посолството на САЩ в Токио, Япония. 

Изследване на възможностите за провеждане на електронен държавен изпит за специалност "Счетоводство", ОКС "бакалавър"

$
0
0

Катедра „Счетоводство и анализ” към Финансово-счетоводния факултет организира кръгла маса на тема "Изследване на възможностите за провеждане на електронен държавен изпит за специалност "Счетоводство", ОКС "бакалавър". Събитието се проведе в малката конферентна зала с участието на преподаватели от катедрата. Модератор на форума бе доц. д-р Теодора Рупска.

Проф. Снежана Башева, ръководител на катедра „Счетоводство и анализ” и декан на „Финансово-счетоводния факултет”, се обърна към присъстващите: „Ние винаги сме подхождали много отговорно към нашите студенти и сме създавали всички предпоставки за реализирането на основната цел на висшето образование - подготовката на високвалифицирани специалисти. Постигането на тази цел в образователната и квалификационната степен „бакалавър” може да се реализира, когато обучението осигурява широкопрофилна подготовка или специализирана професионална подготовка по професионални направления или специалности”.

В малката конферентна зала

Проф. Башева подчерта също, че държавният изпит за ОКС „бакалавър” по счетоводство е изключително важна процедура с национално значение и затова ръководството на катедрата е организирало този отговорен форум. Неговата цел е  обстойно и задълбочено да бъде обсъден проблемът за въвеждането на електронен държавен изпит и да се формира позиция по начина на провеждането му.

Проф. Башева (вляво) представя становището на проф. Душанов

Проф. Башева представи становището на проф. д.ик.н. Иван Душанов, в което подробно се анализират положителните и отрицателните страни на двете форми на държавен изпит. „В своето становище проф. Душанов подчертава, че този изпит „е държавният качествен щемпел на произведения от нас образователен и квалификационен продукт – дипломираният в УНСС бакалавър. Целта на държавния изпит, отбелязва проф. Душанов, е „да се провери как и до колко е реализирана задачата за изграждането на дипломирания бакалавър с висша квалификация, който ще заеме по трудово правоотношение съответната длъжност на правоспособен специалист в счетоводната система”, акцентира проф. Башева.

Участници в кръглата маса

Коментари и предложения направиха присъстващите на форума преподаватели. Кръглата маса продължи с оживена дискусия.

 

Наши студенти с призови места от Националния конкурс по одит за студенти "Млад одитор - 2016"

$
0
0

Нашата студентка Ана Мавродиева, магистър, специалност "Одитинг", извоюва първото място в Националния конкурс по одит за студенти “Млад одитор – 2016“. На тържествената церемония по награждаване на победителите тя получи право на стаж в компаниите съорганизатори на конкурса, парична награда от 2000 лв., плакет и сертификат за участие. Наградите й бяха връчени от Диана Йорданова, заместник -председател на парламентарната Комисия по бюджет и финанси, и от Милена Христова, управител на „Ейч Ел Би България“ .

Ана Мавродиева получава отличията си

Третото място в конкурса спечели студентът от УНСС Савомир Ботев, бакалавър в специалност "Финанси и счетоводство с преподаване на английски език", който получи право за едномесечен стаж и парична награда от 500 лв. Третата поощрителна награда, отличаваща участниците с най-оригинални идеи, бе определена за Мария Атанасова, магистър в специалност "Одитинг", също студентката от нашия университет.

Мария Атанасова с поощрителна награда

Конкурсът “Млад одитор – 2016“ бе организиран за пета поредна година от Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ) съвместно със специализираните одиторски предприятия „Ейч Ел Би България“ и „Захаринова и Партньори“. В него участваха 150 студенти от 18 висши училища в страната. Целта на състезанието бе да се популяризира одиторската професия сред младите хора в България, както и да се подчертае ролята на одита за икономиката на страната и обществото.

В тазгодишния юбилеен конкурс най-много участници имаше от УНСС, ВУЗФ, СА „Д. А. Ценов“ – Свищов и Икономическия университет във Варна. До втория етап - решаване на тест, бяха допуснати 119 участници, а до третия етап - решаване на казус, стигнаха издържалите теста с над 60% верни отговора.

Диана Йорданова, зам.-председател на парламентарната комисия по бюджет и финанси", Димитрина Захаринова, управител на фирма "Захаринова и Партньори", Цветан Цветков, председател на Сметната палата, победителката Ана Мавродиева (отдясно наляво)

Участниците и гостите бяха приветствани доц. д-р Григорий Вазов, ректор на ВУЗФ, както и от представители на комисията по оценяване проф. д-р Огнян Симеонов и проф. д.ик.н. Михаил Динев. На събитието присъства и проф. д-р Снежана Башева, декан на Финансово-счетоводния факултет на УНСС.

Национално съвещание на Асоциацията на икономическите училища в България

$
0
0

На 11 и 12 юни в УОБ - Равда се проведе Национално съвещание на членовете на Асоциацията на икономическите училища в България (АИУБ). На него присъстваха доц. д-р Миланка Славова, зам.-ректор по обучението в ОКС "бакалавър"и продължаващо обучение, доц. д-р Стела Ралева, зам.-ректор по обучението в ОКС "магистър"и дистанционно обучение, проф. д-р Огнян Симеонов, председател на АИУБ, проф. д-р Даниела Фесчиян, зам.-председател на АИУБ, Николай Бакърджиев, помощник-ректор, Лидия Велчева, директор „Кабинет на ректора“, директори и помощник-директори на училища - членове на АИУБ.

Откриване на Националното съвещание на АИУБ: доц. д-р Стела Ралева, доц. д-р Миланка Славова, проф. д-р Огнян Симеонов, проф. д-р Даниела Фесчиян, г-жа Емилия Иванова, директор на НТБГ (отляво надясно)

Доц. Миланка Славова откри националното съвещание и пожела на участниците успешна и ползотворна работа.

Участници в съвещанието

Емоционално приветствие към участниците във форума отправи проф. Огнян Симеонов. Той изрази увереност, че съвместните действия с икономическите училища ще помогнат за по-доброто бъдеще на средното и висшето икономическо образование.

Проф. Огнян Симеонов приветства участниците 

Г-жа Емилия Иванова, директор на Националната търговско-банкова гимназия, изнесе доклад за състоянието и тенденциите в българското професионално образование. Заключенията от доклада провокираха интересни дискусии. Бяха коментирани някои от проблемите в средното икономическо образование. Обсъдена бе ролята на УНСС в прехода от средното към висшето икономическо образование.

Дискусия по проблемите на средното професионално образование

Проф. Фесчиян представи годишния доклад за дейността на Асоциацията (за периода 2015-2016 г.). Тя направи задълбочен анализ на резултатите от дейността на АИУБ в направленията: организирани национални състезания и конкурси и постигнатите резултати на участниците в тях; организирани и проведени национални семинари; други дейности, инициирани от Асоциацията. 

Проф. Даниела Фесчиян представя постигнатите резултати от дейността на АИУБ

Националното съвещание избра на председател на АИУБ доц. д-р Миланка Славова. Проф. Фесчиян бе преизбрана като зам.-председател, а за секретар на Асоциацията бе избран Ясен Даскалов, докторант в катедра "Счетоводство и анализ".

Членовете на Асоциацията възложиха на Координационния съвет на АИУБ да оформи предложенията от Националното съвещание, които да бъдат внесени за разглеждане от Академичния съвет на УНСС.

Участниците във форума дадоха висока оценка за първата година от дейността на АИУБ

 

Завърши цикълът лекции в УНСС за магистрите от Университета във Версай

$
0
0

В началото на юни се проведоха последните лекции в УНСС с френските студенти от Университета във Версай, Париж – Сакле. Така завърши серията от семинари по мениджмънт на три групи магистри от френския университет по специалностите „Управление на качеството и връзките с клиентите“ и „Управление на организациите“.

В рамките на програмата доц. д-р Елка Василева и доц. д-р Даниела Иванова изнесоха лекциите „Качество и контрол на качеството в България“ и „Управление на качеството – фокус към клиентите“. Френските студенти появиха голям интерес и се включиха активно в казуса „Дегустация на качеството – българското кисело мляко“. Разработените учебни материали за семинарите по мениджмънт бяха качени на сайта на Университета във Версай, Париж – Сакле.

Френските студенти в нашия университет

Френските магистри имаха възможност да разгледат нашия университет. С любезното съдействие на доц. д-р Йордан Близнаков, доц. д-р Галина Димитрова и Атанас Димитров те се запознаха подробно с дейността на Междууниверситетския център за развитие на кариерата (на снимката долу).

Успешната работа по време на семинарите ще продължи в предстоящи нови проекти за сътрудничество между двата университета.

 

Заключителна конференция по международния проект „Ретур“

$
0
0

В университета за проведе заключителна конференция по международния проект „Ретур“, който бе осъществен с финансовата подкрепа на Европейската комисия, ключова програма К2. Проектът бе изпълняван от консорциум от шест европейски държави – Италия, България, Испания, Франция, Гърция и Ирландия. Целта му бе да разработи, въведе и валоризира програма за обучение по руски език, насочена към работещите в сектора на туристическото обслужване.

Участниците в конференцията бяха приветствани от доц. д-р Миланка Славова, зам.-ректор по обучението в ОКС „бакалавър“ и продължаващо обучение. Тя оцени огромната работа по проекта, постигнатите същностни характеристики и приложни резултати. Целта на проекта „Ретур“ е да представи учебен курс, насочен към изграждане на комуникативни умения при учащите и практическо овладяване на руски език на ниво А2 от Общата европейска референтна рамка за езиците (ОЕЕР) за работещите в сферата на туристическото обслужване, изтъкна доц. Славова двете сфери на проекта. Разработените материали представляват интерес и за по-широката аудитория, отбеляза тя.

Доц. Миланка Славова приватства участниците в конференцията. Вдясно от нея: доц. Иван Стойчев и ст.преп. д-р Антония Пенчева, вляво: д-р Стоянка Почеканска

Ст. преп. д-р Антония Пенчева, ръководител на проекта и научен секретар на катедра „Чужди езици и приложна лингвистика“, прочете приветствие до участниците от ръководителя на катедрата проф. д-р Даниела Кох-Кожухарова.  

Благодарение на УНСС имахме възможност да бъдем партньори по този много важен проект, очерта постигнатото Румен Стоилов, член на УС на Българската хотелиарска и ресторантьорска асоциация.

В голямата конферентна зала

Продуктът ще е полезен както за студенти и работещи в туристическия бранш, така и за ученици от средните специализирани училища, посочи главният експерт по руски език в Министерството на образованието и науката д-р Стоянка Почеканска. Тя изтъкна и пълното одобрение на експертите от консорциума, потвърдено на последните международни форуми по проекта.

От името на представителството на Россотрудничество, Кирил Воронков,  ръководител на направление „Руски език, образование и наука” в Руския културно-информационен център, се спря на предимствата и приложението на проекта.  

Доц. Славова, д-р Почеканска и Кирил Воронков (отдясно наляво)

Участниците в проекта „Ретур“ от УНСС представи доц. д-р Иван Стойчев, директор на отделение „Институт за следдипломна квалификация“, модератор на форума. Той изтъкна приноса в работата на доц. д-р Марчо Марков, ст.преп. д-р Антония Пенчева, ст. преп. Олга Лазова, ст. преп. Анна Москова, ст.преп. Марияна Мирчева, и др.

Проекта „Руски език в сферата на туризма“ очерта ст. преп. д-р Антония Пенчева, която направи обзор на ресурсите (съчетание на традиционни и интерактивни методи), технологията на диференцираното обучение и др. УНСС е единственият университет сред партньорите по проекта, т.е. единственият разработчик на основни учебни ресурси и в този смисъл неговата роля е водеща, посочи тя.

Участници във форума

Курсът „Ретур“ представлява иновативен ресурс за обучение по руски език за възрастни, работещи в сферата на туристическото обслужване: ресторантьорството, хотелиерството и търговията на дребно, посочи още д-р Пенчева. Той е разработен в рамките на проекта „РЕТУР“, финансиран с подкрепата на Европейската комисия, от университетски преподаватели и експерти от България, Италия, Испания, Франция Гърция и Ирландия и е достъпен на английски, френски, испански, италиански, гръцки и български език.

Доц. Иван Стойчев, д-р Антония Пенчева и Румен Стоилов (отдясно наляво)

На конференцията бе представено българското участие в проекта, бяха демонстрирани ресурсите на курса и възможностите, които те предоставят. Бе проведена и дискусия по перспективите за интегриране на учебния курс в програмите на обучение.

Вътрешно обучение на счетоводния персонал на университета

$
0
0

Дирекция "Финанси"проведе вътрешно обучение на счетоводния персонал на УНСС и неговите поделения, както и на представители на дирекция "Стопанско обслужване". Темата на обучението, което се проведе в УОБ – Равда, беше "Промените в счетоводната отчетност на бюджетните организации от 2014 и 2015 г. и тяхното приложение. Най-често допускани пропуски и грешки".

По време на обучението

Лектори бяха Антоанелла Христова, главен счетоводител, Детелина Димитрова, началник на сектор "Бюджет и международни проекти", и Светослава Филчева, началник на сектор "Вътрешноведомствен контрол". 

Лидия Дончева, директор на дирекция „Финанси“, и Антоанелла Христова, главен счетоводител (отдясно наляво)

Обучението завърши с решаване на тест от участниците в обучението, резултатите от който ще намерят отражение при годишното оценяване на
непреподавателския персонал.

Проведен беше и тиймбилдинг на плажа, а на участниците в него бяха връчени отличия (на снимката долу). 

Участници в обучението

  

 


Спортистите ни със сребро в комплексното класиране на универсиадата

$
0
0

Студентите-спортисти от представителните отбори на нашия университет за пореден път доказаха, че освен отличници в учението са и сред лидерите в спорта. Те спечелиха сребърната купа в комплексното класиране на Националната универсиада 2016 г., която се проведе в Русе.  В нея участваха състезатели от 24 висши училища в страната и пред УНСС се класира само НСА „Васил Левски“.

Нашите плувци за втора поредна година оставиха без дъх професионалните спортисти от спортната академия и отборът ни стана шампион при мъжете.

В продължение на два дни плувците ни окупираха почетната стълбичка – с 8 мъже, 22 старта, 3 щафети и невероятни резултати!  Осем златни медала – 50 м, 100 м, 200 м свободен стил; 50 м и 100 м гръб; 50 м и 100 м бътерфлай, 4 по 100 м щафета свободен стил! Шест бяха сребърните отличия – 50 м бруст, 100 м и 200 м свободен стил, 200 м съчетано плуване, 4 по 100 м смесена щафета, 4 по 50 м съчетана смесена щафета. Бяха извоювали и четири бронзови медала -50  м свободен стил, 50 м бруст, 100 м гръб, 200 м бруст. 

Третокурсникът Мартин Желев е единственият студент от нашия университет и в България участвал в три световни универсиади. Титли и медали спечелиха още Ради Мерджанов, Иван Дерменджийски, Станислав Будинов, Любен Любенов, Йордан Тонов, Йордан Андреев, Петър Иванов.

Мъжкият ни отбор с треньор ст. преп. Светла Цонева спечели шампионската титла в университетския шампионат по плуване

Женският отбор по плуване на УНСС стана вицешампион. За първи път момичетата бяха на крачка от първото място. В 11 индивидуални и 3 щафетни дисциплини те спечелиха два сребърни, четири бронзови медала и много призови класирания. Отлично се представиха Росица Узимкова, Теодора Папазова, Славина Филипова, Константина Стоянова,  Христа Стойнева, Калина Йорданова, Гергана Илиева и Росица Петрова.

Шампионската титла на мъжкия отбор и вицешампионската при жените ни класира комплексно на второ място.

Женският тим по плуване се пребори за сребърните медали в отборното класиране

Достойно в Русе се представиха и атлетите ни, който спечелиха седем медала - пет сребърни и два бронзови. Две втори места спечели Ангелина Георгиева в щафетните бягания 4 по 100 м и 4 по 400 м и се пребори за бронз в бягането на 400 м. Жените и мъжете ни спечелиха сребро в щафетите 4 по 100 м. Състезателите ни отвоюваха и щафетното бягане на 4 по 400 м. Иван Кунев завърши втори в тласкането на гюле, а София Станоева взе бронза в скока на дължина. 

Ангелина Георгиева (последната вдясно)спечели два сребърни медала в щафетите 4 по 100 и 4 по 400 м, както и  бронз в бягането на 400 м.

Кирил Загорски (последният вдясно)спечели два сребърни медала в щафетите 4 по 100 м и 4 по 400 м.  Като капитан на отбора взе и купата за третото място в комплексното класиране

София Станоева (вдясно)се пребори за сребърните медали в щафетите 4 по 100 м и 4 по 400 м, както и за бронза в скока на дължина 

Атлетите на УНСС Кирил Загорски, Калоян Гребеничарски, Даниел Якимов и Мартин Илиев се окичиха със сребърните медали в щафетите 4 по 100 м и 4 по 400 м
Сребърните медали в щафетните бягания на 4 по 100 м и 4 по 400 м взеха атлетките от представителния отбор на УНСС – Никол Стамболийска, Виктория Каръкова, София Станоева и Ангелина Георгиева

Футболистите на УНСС се пребориха за бронзовите медали. В редовния сезон момчетата на треньора Иван Стоилов записаха осем победи. По пътя към финалите отборът ни отстрани силния тим на русенския университет с 1:0. На полуфинала футболистите ни загубиха с 0:3 от МГУ.

Отборът ни по футзал спечели бронзовите медали в Държавното първенство по футзал. В редовния сезон футболистите ни не допуснаха нито една загуба. В полуфиналните мачове с „Левски“, отборът ни загуби след изпълнение на дузпи.

Футболистите ни, водени от треньора Иван Стоилов, се пребориха за бронзовите отличия

Женският ни баскетболен отбор зае трето място в Националната универсиада. Мария Балабанова, Марина Гелова, Мария Тодорова, Соня Филипова, Ива Желязкова, Диана Луканова, Яница Накова и Зоя Томова  се представиха майсторски в Аматьорската лига и вдигнаха шампионската купа. Отборът на УНСС бе единственият съставен само от студентки на университета без да разчита на професионалисти.

С бронзови медали се окичиха и красивите ни състезателки по аеробика. В Държавния шампионат, който се проведе в НСА, взеха участие седем университета, които демонстрираха високо ниво на подготовка. След оспорвана надпревара и много емоции, състезателките ни  Деница Милева, Надежда Петрова, Александра Николова, Катрин Стоянов, Нина Стойчева, Благовеста Гогова, Бояна Велинова и Елица Милева заеха третото място.  

Момичетата ни от отбора по аеробика спечелиха бронзовите медали

Волейболистите ни завършиха на четвърто място на финалите в Националната универсиада. Малшанс лиши състезателите ни от медалите в Русе.

Първият випуск магистри от специалност „Здравословни и безопасни условия на труд“ се дипломира

$
0
0

Дипломира се първият випуск магистри от специалност „Здравословни и безопасни условия на труд“. На тържествената церемония по връчването на дипломите присъстваха проф. д-р Лалко Дулевски, председател на Общото събрание на УНСС, директор на Научноизследователския център за социални изследвания, иновации и развитие на човешките ресурси и ръководител на катедра „Човешки ресурси и социална защита“, Зорница Русинова, министър на труда и социалната политика, инж. Румяна Михайлова, изпълнителен директор на Изпълнителна агенция „Главната инспекция по труда“, както и преподавателите от катедрата проф. д-р Маргарита Атанасова, доц. д-р Галина Димитрова, научен секретар, доц. д-р Евгени Евгениев, доц. д-р Йордан Близнаков, доц. д-р Георги Евгениев, бившият социален министър доц. д-р Емилия Масларова и др.

Проф. Дулевски открива церемонията. Вдясно: доц. Галина Димитрова, министър Русинова и инж. Михайлова 

Двадесет и трима магистри, повечето от които работят в системата на „Главна инспекция по труда“, получиха своите дипломи.

Бяхме заедно в началото, както и сега в края на този магистърски випуск, което може би е и ново начало, приветства дипломантите проф. Дулевски. Той открои „първите“ като изтъкна, че се дипломира първият випуск в специалността „Здравословни и безопасни условия на труд“,  на това събитие присъстват ресорният министър и работодателят, а магистрите са тясно свързани с практиката. Затова бих казал, че информационният поток е бил двустранен и ние също сме учили от вас, изтъкна пред новите дипломанти проф. Дулевски.  Вие, първите, запомнете това, защото трябва да старт и начало, да има памет.

Магистрите и преподавателите в зала "Тържествена"

Работите в най-доброто и трудното министерство, защото няма система, която да обхваща толкова многостранно и сериозно човешкия живот, посочи ръководителят на катедрата. При това сте професионалисти в област, която е още по-трудна, по-рискова и отговорна. Продължавайте да градите и не прекъсвайте връзката си с университета, даде колегиален съвет проф. Дулевски.

Тази магистратура е пример как образователната система може да отговори на нуждите на реалния живот, изтъкна министър Русинова, възпитаник на УНСС. За вас това е двоен празник, защото получавате дипломите си в Деня на държавния служител, установи символичната връзка тя. Нека да покажем, че имаме необходимост от такава специалност, посочи Русинова и пожела на магистрите да носят духа и уменията на знаещи.

Министър Русинова приватства първия випуск

От днес „Главна инспекция по труда“ вече има 18 по-добри и квалифицирани специалисти, посочи  инж. Михайлова. Тя поздрави колегите си и изказа благодарност на проф. Дулевски и преподавателския екип, на „УНСС, който е еталон за качество в образованието“.  Изпълнителният директор изрази увереност, че магистърската програма ще продължи успешно и в нея ще се дипломират още висококвалифицирани кадри.

Инж. Михайлова честити на своите колеги

Проф. Дулевски връчи дипломата на Десислава Йончева, магистър с пълно отличие. В пожеланията си към дипломантите той напомни също, че не трябва да забравяме нашите национални ценности, българската история и достойнство.

Проф. Дулевски връчва дипломата на отличничката на випуска
Министър Русинова и малка "асистентка"връчват диплома
Първият випуск магистри от специалност "Здравословни и безопасни условия на труд"се дипломира

Подписано бе споразумение за сътрудничество между УНСС и „Съдърланд Глобъл Сървисиз“

$
0
0

Ректорът на университета проф. д.ик.н. Стати Статев и директорът на „Съдърланд Глобъл Сървисиз“ за България Димитър Гълъбов подписаха споразумение за сътрудничество между УНСС и международната компания. Партньорите обединяват усилията си за изграждане на висококвалифицирани специалисти с висше образование и успешната им професионална реализация.

На срещата присъстваха и координаторите по проекта проф. д-р Димитър Димитров, декан на факултет „Икономика на инфраструктурата“ и ръководител на катедра „Национална и регионална сигурност“, и Златин Георгиев, представител на „Съдърланд Глобъл Сървисиз“.   

Проф. д.и.н. Стати Статев, проф. д-р Димитър Димитров и г-н Димитър Гълъбов (отляво надясно)

При подписването на документа

Двете страни се ангажират да си съдействат при организирането на публични лекции, събития и презентации пред студентите. Университетът и компанията ще работят съвместно за разработването на нови учебни програми и дисциплини, които да отговарят на очакванията и потребностите както на студентите, така и на работодателите. „Съдърланд Глобъл Сървисиз“ ще осигурява стипендии, възможности за обучения, стажове и работа на младите кадри. 

Споразумението е подписано

Проф. Стати Статев, проф. Димитър Димитров, Димитър Гълъбов, Златин Георгиев, гл.ас. д-р Нончо Димитров и ас. д-р Екатерина Богомилова от катедра „Национална и регионална сигурност“ (отляво надясно)по време на срещата

 

 

Наш преподавател изнесе лекции в Ягелонския университет в Краков

$
0
0

В рамките на програмата Еразъм+ от 27 май до 4 юни гл. ас. д-р Михаела Мишева, научен секретар на катедра „Икономическа социология“, изнесе кратък цикъл от лекции по миграционна проблематика в Института по социология на Ягелонския университет в Краков, Полша.

Д-р Михаела Мишева

С полски студенти

По време на престоя си д-р Михаела Мишева  се срещна с директора на Института по социология в Ягелонския университет и преподаватели. Подписано бе споразумение за сътрудничество и обмен на студенти и преподаватели по социология по програмата Еразъм. Ежегодно двама студенти, преподаватели и представител на администрацита ще могат да посетят Института в Краков.

Институтът по социология в Ягелонския университет е основан през 1930 г. и е един от водещите академични институции в Европа.

 

Преподаватели от катедра "Международни отношения"участваха в CEEISA-ISA 2016

$
0
0

През юни в Любляна, Словения, се проведе съвместна конференция на CEEISA-ISA - The Politics of International Relations. Във форума взеха участие над 400 изследователи на международните отношения от няколко континента. Домакин на събитието беше Факултетът по социални науки към университета в Любляна.

Mark Boyer, изпълнителен директор на ISA, открива конференцията

Конференцията бе открита от водещи специалисти в изследванията на международните отношения - Steffano Guzzin, председател на CEEISA, Mark Boyer, изпълнителен директор на ISA, и Rado Bohinc, декан на Факултета по социални науки в Любляна.

Steffano Guzzini, президент на CEEISA, приветства участниците във форума

На конференцията УНСС беше представен с два доклада. Първият, на тема Paradoxes of Contemporary Democracy – Partial Independence and Incrementalism, с авторидоц. д-р Евгения Василева и проф. д. пол. н. Атанас Гочев, се фокусира върху парадоксите на демокрацията, пост-демокрацията и представи нови тенденции в изследването на демокрацията. Докладът разгледа основни процеси в България, свързани с изследваните концепции, и засегна някои от най-значимите събития в демократичното развитие на страната ни. Представените теоретични допускания и модел на изследването получиха широк отзвук, в дискусията на панела специалисти подчертаха, че методологията на изследването е приложима и за други страни.

Проф. д.пол.н. Атанас Гочев

Вторият доклад, с автор гл. ас. д-р Боян Хаджиев, засегна тематиката на значението на Интернет и новите технологии за промяната на стратегиите и целите на гражданското общество. Докладът разгледа еволюцията на връзката между специфичните функции на новите медии и развитието на съвременното гражданско общество.  Основна цел бе да се представи отражението на новите тенденции в контекста на България. Като емпирична база на изследването беше представен сравнителен анализ на протестните движения в България в периода 2009-2013 г.

Проф. Гочев (вляво) и д-р Хаджиев

Освен големия брой актуални и значими доклади от водещи автори, в пленарни сесии на конференцията бяха засегнати и някои от най-актуалните събития в международните отношения. Особено силно се открои ad hocсесия, свързана с Brexit,в която широк кръг от британски, американски, руски, източноевропейски и други изследователи имаха възможност да представят своята гледна точка. Българските участници, в лицето на преподавателите от катедра "Международни отношения", очертаха своите виждания и прогнози по темата. 

 

Viewing all 3934 articles
Browse latest View live


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>