Вторият ден на Младежкия икономически форум 2017 (МИФ) бе посветен на темата „Финансовият сектор на България пред прага на Еврозоната“. Финансистите Стефан Димитров, управител на TMF България, възпитаник на УНСС, и Боян Стефов, член на УС на Банка ДСК, ръководител на направление „Корпоративно банкиране“, възпитаник на УНСС, изнесоха лекции пред студентите в малката конферентна зала.
Събитието беше открито от председателя на Студентския съвет Кристиян Маджуров, който представи гост-лекторите и пожела ползотворна дискусия.
![]() |
По време на откриването (от ляво надясно) Боян Стефов, Кристиян Маджуров и Стефан Димитров |
Боян Стефов разгледа обстойно темата „Банковия сектор на прага на Еврозоната“ и очерта позитивите от влизането на страната ни в Еврозоната: намаляването на лихвите и валутния риск, увеличаването на доверието в банковия сектор, преките чуждестранни инвестиции, както и негативите: еднократните разходи за присъединяване, допълнителната загуба на суверенитет, високите разходи за труд и ценовия шок.
![]() |
Боян Стефов |
За да оценим ефекта за банките, трябва да знаем как печелят те. Сега банковата система е стабилна и печеливша, но се наблюдава трайна разлика между малките и големите банки, посочи Стефов. Лекторът поясни, че лихвите по кредитите са на исторически ниски нива, но все още са по-високи от европейските. При присъединяване в Еврозоната ще последва допълнителен натиск върху лихвите и негативна промяна в маржовете, но това ще донесе стабилност.
![]() |
По време на форума |
Лекторът изтъкна, че българският банков сектор е концентриран в сравнително малък брой играчи и е възможно тази концентрация да се увеличи. Влизането ни в Еврозоната ще доведе до позитивни ефекти за бизнеса и клиентите.
Благодаря на Студентския съвет за поканата и възможността да бъда отново в моя университет. Надявам се всички студенти да намерят своя професионален път и да останат в България, където има немалко възможности за добра реализация, обърна се към присъстващите Стефан Димитров (на снимката долу).
![]() |
Димитров говори по темата „Икономически перспективи за България през призмата на Българското председателство на Съвета на ЕС“, като очерта основните факти, направи SWOT анализ на икономиката, открои възможностите и заплахите пред председателството и представи на студентите микропоглед към финансовата сфера.
На всички е ясно, че няма вълшебна връзка между председателството и инвеститорите, които ще привлечем тук. Българското председателство няма директно отношение към икономиката ни, но фокусът към нас е плюс, посочи лекторът. България има има добри перспективи в дигитализацията, глобализацията и технологиите, а сред заплахите са слабият инвестиционен интерес, липсата на ресурси за по-мащабни проекти, недостигът на работна сила и др.
![]() |
Студентите |
Димитров открои силните и слабите страни на българската икономика. По думите му в България има политическа и икономическа стабилност и през последните години икономиката ни се развива добре. Сред силните страни той посочи развитието на инфраструктурата, ниския бюджетен дефицит, развитието на IT сектора, хармонизацията на законодателството с европейските директиви, валутния борд и фиксирания лев. Лекторът изтъкна като слаби страни малкия пазар и лимитираните възможности, демографския срив и намаляващото население в трудоспособна възраст, ниското доверие в съдебната власт и др.
![]() |
В малката конферентна зала |
Форумът продължи с дискусия.