Борислав Гуцанов, министър на труда и социалната политика, заедно със своя екип от министерството, бяха поканени от Националното представителство на студентските съвместно (НПСС) съвместно със Студентския съвет при УНСС да запознаят студенти и докторанти на университета със същността на осигурителната система. Срещата се провежда след разговор в Министерство на труда и социалната политика, на който е решено да се организира разяснителна кампания в университетите на България, включваща 10 теми по проблемите на социалната политика. „Какво нас, младите хора ни чака след като завършването на висшето образование, как може да се реализираме на пазара на труда, какви са опасностите, какви са възможностите, какви са шансовете, които ни се дават и защо трябва да се осигуряваме, са темите на днешната среща“, каза Ангел Стойков, председател на НПСС, откривайки събитието като обясни, че това е първата инициатива, която поставя началото на кампанията.
Проф. д-р Димитър Димитров, ректор на УНСС и Борислав Гуцанов, министър на труда и социалната политика |
На срещата – обучение, открита лекция, дискусия, присъства проф. д-р Цветана Стоянова, заместник-ректор по институционално и бизнес сътрудничество и студентски политики, Даниел Парушев, почетен председател на Националното представителство на студентските съвети, Атанас Димитров, директор на Междууниверситетския център за развитие на кариерата, председателите на НПСС и на СС, студенти и докторанти.
Проф. д-р Димитър Димитров, Ангел Стойков, Борислав Гуцанов и Илиян Чабуклийски |
Ректорът на УНСС проф. д-р Димитър Димитров приветства всички участници като обясни, че разговорът с младите хора на тема „защо са важни осигуровките“ е изключително важен, защото човек на 20-22 години си казва: „колко много време имам до пенсия“, но като наближи времето за пенсия се оказва, че липсват години или не се е осигурявал на реалния доход, който е получавал. „А за тези неща трябва да се мисли от рано и колегите от министерството ще обяснят на нашите студенти какво означава осигурителни права, защо трябва да се осигуряват на реалните доходи, колко ще загубят, ако правят компромиси с осигуровките“, каза ректорът като благодари на СС и на НПСС за организацията и на МТСП за полезната информация, която ще предоставят на студентите.
„Срещите между институциите и студентите не са просто форма на диалог, те са мост между теорията и практиката, между младите хора и държавата, между амбицията и реалността“, каза Илиян Чабуклийски, председател на СС.
Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов акцентира в своето изказване на важността на кампанията, която започва с темата за осигуровките и включва общо 10 теми във връзка с трудовите права, социалната политика, какво е необходимо, за да се намери първото работно място, какви са действията на държавата по отношение на планирането на необходимите работни места и други съществени въпроси от сферата на труда и социалната политика.
„Всеки един като започва работа е добре да си мисли осигурява ли се на заплатата, която получава или на една част от нея, а другата „взима под масата“, но и относно заплащането при заболяване, при майчинство“ каза министърът и даде няколко конкретни примера. При осигуряване на минимална работна заплата, която в момента е 1077 лв. месечното обезщетение при по-дълъг болничен ще бъде 705 лв., а ако човек се е осигурявал на максималния размер ще получава 3000 лв. Пенсията при осигуряване на минимален доход е 700 лв., а при максимален 3000 лв.
Презентация на тема осигурителната система в България направи Петя Малакова, началник отдел „Обществено осигуряване“ в Министерството на труда и социалната политика. Тя обясни, че от 140 години има система за социално осигуряване в България. Запозна присъстващите с международните конвенции, подписани от нашата страна, които са заложени в трудовото законодателство.
Акцентира на ползата от осигуряване върху реалната заплата, която се получава, а не върху минималната или някаква по-ниска.
Темата предизвика дискусия и студентите и докторантите зададоха множество въпроси на представителите на МТСП.