Quantcast
Channel: Университет за национално и световно стопанство :: Икономика, Администрация и управление, Право, Обществени комуникации и информационни науки, Приложна информатика, комуникации и иконометрия, Политически науки, Социология Новини RSS Feed
Viewing all articles
Browse latest Browse all 3942

Тематичен семинар „Състояние на способностите за обезпечаване на киберсигурността за нуждите на държавното управление“ по Национална научна програма „Сигурност и отбрана“

$
0
0

Катедра „Национална и регионална сигурност“ във връзка с дейностите по Национална научна програма Сигурност и отбрана” (ННП СиО) организира тематичен семинар „Състояние на способностите за обезпечаване на киберсигурността за нуждите на държавното управление“.

Ръководителят на катедра „Национална и регионална сигурност“ и координатор на ННП СиО за УНСС доц. д-р Нончо Димитров откри събитието и подчерта: „В рамките на този семинар ще представим резултатите от програмата по задача 2.1.3. Изследване на сигурността на критични информационни системи за нуждите на държавното управление“.

Доц. д-р Нончо Димитров представи Националната научна програма „Сигурност и отбрана” и посочи, че УНСС е бенефициент по Програмата, която се осъществява в партньорство с Института по отбрана „Проф. Цветан Лазаров“, Университета по библиотекознание и информационни технологии, Военната академия „Г. С. Раковски“, Центъра за изследвания по национална сигурност и отбрана към Българската академия на науките, Академията на Министерството на вътрешните работи, Висшето военноморско училище „Н. Й. Вапцаров“, Националния военен университет „Васил Левски“ и Висшето военновъздушно училище „Г. Бенковски“. Доц. д-р Нончо Димитров допълни, че основните цели залегнали в програмата са свързани с проучване, разработване и предлагане за внедряване в практиката на концептуални иновативни модели в сигурността и отбраната на държавата, в това число чрез киберсигурност и киберотбрана и чрез целенасочени научни изследвания. Предвижда се проектиране, развитие и предложения за прилагане на иновативни системи за управление, наблюдение и реакции в системата за национална и колективна сигурност, в това число и оперативен център за киберсигурност и киберотбрана, както и задълбочено разбиране и подробно описание на цифрови модели интелигентни технологии и системи за подпомагане на вземане на решения при бедствия, аварии и кризи. Включване в партньорски научни мрежи от чужбина и подобряване на взаимодействието между научноизследователските и развойни звена и бизнеса, както и създаване на прототипи на инструменти и среда за по-сигурна виртуална комуникация също са сред предвидените дейности по програмата.

Доц. д-р Нончо Димитров

Михаил Иванов, докторант в катедра „Национална и регионална сигурност“ представи резултати от проучване на тема „Сканиране на националното киберпространство”, което представлява анализ на уязвимостите на националните електронни системи. Той подчерта, че в хода на изследването е установено, че националните електронни системи страдат от множество пропуски в сигурността, което от своя страна означава, че експлоатацията и кражбата на лични данни на български граждани е събитие с висока вероятност.

Десетки критични пробиви съществуват в системи на различни държавни институции достъпни по интернет. Има стотици уязвимости, които когато са използвани заедно, могат да позволят на атакуващи субекти да проникнат в системите и мрежите на критична инфраструктура в цялата държава.

В проучването бяха дадени и препоръки за смекчаване и митигиране на рискове, като извеждане от експлоатация на остарял хардуер, събиране на критични данни в централа за кибер реагиране, регулярно провеждане на одити на електронните системи, изграждане и имплементиране на структурирани процеси и политики за управление на уязвимостите.

Инж. д-р Елица Павлова, в.и.д директор на дирекция „Информационни технологии” на УНСС представи задача 1.1.4. Симулационно моделиране и сценарии за взаимодействие на системите, която УНСС изпълнява съвместно с Военната академия „Г. С. Раковски“.

Събитието продължи с ползотворна дискусия на тема „Състояние на способностите за обезпечаване на киберсигурността за нуждите на държавното управление“, в която се включиха представители на бизнеса. Мартин Иванов, специалист по маркетинг в А1 България представи как компанията се грижи за киберсигурността и взаимодейства с държавни структури. Георги Кисьов, зам.-управител по развойната дейност на „Риск Електроник“ сподели опита на компанията в областта на киберзаплахите и добри практики от страната и Европа за справяне с тях. Павлин Кутинчев, съсобственик на организация ИНФИНИТИ ООД, занимаваща се с вътрешна сигурност се спря на персоналната сигурност и течовете на информация.

В дискусията активно се включиха и хон. преп. Огнян Огнянов от катедра „Национална и регионална сигурност“ и Иван Гайдарски, управител и съсобственик на ИНФИНИТИ ООД.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 3942

Trending Articles



<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>