На тримата първенци от Националното състезание по политическа икономия се признава оценка Отличен 6.00 за резултат от конкурсен изпит в УНСС за кандидатстване в специалност „Политическа икономия“, те получиха и грамота, и парична награда. Състезанието е индивидуално и се провежда в два етапа. Първият е писмен – изготвяне на есе, вторият е устен – събеседване по есето.
Проф. д-р Матилда Александрова, зам.-ректор по учебната дейност, поздрави първенците за успешното справяне и отличните резултати на Националното състезание, което е гаранция и за бъдещите им успехи. „Катедра „Политическа икономия“ е една от най-старите катедри и с утвърдена класическа специалност, която поставя фундамента на икономическата наука. За да е студент един човек в тази специалност трябва да има както икономически подход и начин на мислене, така и желание за изследване, интегриране на теории и практика и за мен е чест и удоволствие да връча тази награда.“
Проф. д.н. Пенчо Пенчев, ръководител катедра „Политическа икономия“ уточни: „и тримата състезатели бяха наясно какво представлява Политическата икономия и от гледна точка на амбициите им, са попаднали на правилното място и като Университет, и като специалност. В есетата си те се спряха на актуални теми в разработката, на които показаха добра ориентация, много по-добра понякога и от тази на политиците или на преобладаващото обществено мнение“.
Симон Трайков от Националната финансово-стопанска гимназия сподели, че темата за позитивите и негативите от еврото, за която е писал е много актуална. „Голямата дезинформация, която има в момента в медиите ме възмущава, затова реших да напиша това есе, за да направя реална оценка на ситуацията в България.“
Виктория Стойнев от Професионална гимназия по икономика и мениджмънт „Йордан Захариев“, Кюстендил, има интерес към Политическата икономия и се е спряла на темата за изкуствения интелект, която за нея е бъдещето. Нейното есе се отнася за отражението на изкуствения интелект върху пазара на труда.
Мелиса Йозкан е избрала темата за минималната работна заплата, защото има много познати, които работят за тази работна заплата. „Самото състезание много ме заинтригува понеже дава много възможности.“
Целта на Националното състезание по политическа икономия е да засили мотивацията и интереса на учениците към проблемите на Политическата икономия, към пълноценно осмисляне на основните социално-икономически процеси в съвременното общество и към формиране на нагласа за продължаващо и самостоятелно учене чрез стимулиране на състезателното начало, както и да се предостави възможност за творческа изява на ученици със задълбочени знания в областта на политическата икономия.
Националното състезание по политическа икономия е едно от 14-те състезания и конкурси, чрез които може да се кандидатства в УНСС.
Останалите възможности можете да видите ТУК.