Водени от намерението да бъдат полезни не само на бившите, но и на настоящите студенти, Университетският център „Алумни УНСС“ съвместно с компанията за управление и развитие на човешките ресурси CТeam организираха HR Speed Dating в УНСС. Събитието се проведе под патронажа на ректора на университета проф. д-р Димитър Димитров.
Модератор на събитието беше управителят на CТeam Георги Първанов. Той представи темите и лекторите включени в рамките на програмата и подчерта: „За мен е удоволствие да ви приветствам на това събитие, което организирахме съвместно с Университетския център „Алумни УНСС“. Важно е, не само времето, в което ще учите в университета, но и периода след това, който остава за цял живот, остават приятелствата и контактите. Затова организирахме това събитие, идеята е да правим такива събития, да ви бъдем полезни, да ви съдействаме в HR частта и не само. Искам да благодаря на ректора на УНСС проф. д-р Димитър Димитров, под патронажа на когото се организира мероприятието, за прекрасната организация. Благодаря на цялото ректорско ръководство, на директора на Университетския център „Алумни УНСС“ доц. д-р Радко Радев, специални благодарности и поздравления и за катедра „Индустриален бизнес“, които честват 75 години“.
Георги Първанов |
В рамките на програмата Георги Първанов запозна студентите с най-важните стъпки и най-честите грешки при търсене и кандидатстване за работа. Той подчерта, че реалистичната самооценка, добре подготвеното CV и гъвкавост по време на интервюто са основни предпоставки за намиране на добра позиция. „Първата стъпка при търсене на нова работа е изготвянето на ясен план - какво търсим, в кои области искаме да се реализираме и към какви позиции се стремим. Много е важно как ще се представим на интервюто за работа – преди всичко трябва да сме спокойни и да знаем достатъчно за компанията, в която кандидатстваме“, акцентира Георги Първанов.
Сценаристката София Владимирова и психоложката Ани Владимирова говориха за бърнаут и различните психични проблеми, които пречат на хората в професионалната им реализация. Те представиха и конкретни примери, като показаха кратки видеозаписи, в които хора, които са стигнали до бърнаут споделят своите истории.
„40% от причините за напускане на работа, според проучване, е бърнаут, 34% са организационните промени и по равно са ограниченията гъвкавост, липсата за ценност на служителите и загубата на смисъл“, каза Ани Владимирова, като отбеляза, че са доста различни от финансовите причини за напускане на работа.
София Владимирова и Ани Владимирова (от ляво надясно) |
Ивайло Иванов от VR Nautics сподели със студентите какви са характеристиките на тренинга във Виртуална реалност (Virtual reality). Той коментира, че знанието в днешно време е много лесно достъпно и това променя обученията, ако някога те са били споделяне на знания, сега е много повече усилие не толкова да се споделят знания, колкото да се помогне на хората да направят връзката между техните казуси и нещата, с които имат да се справят и техниките, които съществуват.
„В този смисъл технологиите, свързани с Виртуална реалност поставят тренингите в едно ново измерение в буквалния смисъл. С VR можеш да проектираш от нулата една изцяло нова среда и да планираш определени интеракции, които да предизвикват конкретни преживявания, мисли и емоции у хората. Реално с нашето приложение за виртуална реалност, ние помагаме в голяма степен хората да осъзнаят какво имат всъщност да учат по отношение на т.н. меки умения, най-вече в две основни теми – управление на екип или управление на проекти“, коментира Ивайло Иванов.
Ивайло Иванов |
Тодор Василев от eHR разказа на студентите как чрез дигитализация може да се премахне хартията от HR чрез създаване на електронно трудово досие и всички документи от настоящите хартиени трудови досиета вече могат да бъдат цифровизирани и съхранявани онлайн. Системата eHR осигурява лесен достъп до документи от досието и създава удобен за управление дигитален архив.
Тодор Василев |
„Привличане на младежи с геймификация (gamification)“ беше темата на лекцията на Цветелин Николов от Pleggi. Той подчерта, че игрите помагат за по-добро обучение, запознаване с услуги и привличат потребители. Той представи иновативната платформа Pleggi като подчерта: „Pleggi е HR решение за предварителен подбор на кадри, стъпвайки на установени във времето научни методи (психометрия и когнитивни науки), съвременни технологии (Machine Learning, Big Data) и игровизация. Pleggi разкрива потенциала на кандидатите за работа по интерактивен начин чрез набор от научно валидирани кратки онлайн игри, които извеждат ценни метрики за техните поведенчески, личностни характеристики (меки умения) и ценности. Тази информация помага едновременно на кандидатите за работа и работодателите, надграждайки стандартното CV и увеличавайки обективността и ефективността в предварителния подбор на кадри, които в максимална степен да се впишат в корпоративната култура и спецификите на дадената позиция“.
Цветелин Николов |
Първият гимнастик, участвал в шест олимпийски игри в историята на спорта Йордан Йовчев сподели на студентите как един топ спортист се самомотивира и как това може им помогне да се подготвят за различни ситуации в живота. „Формулата на успеха е да имаш мечти и да си готов да минеш по трудния път, за да ги постигнеш. Няма лесен и пряк път към успеха. Трябва да преминеш през всички предизвикателства“, каза Йордан Йовчев.
Йордан Йовчев |
Андрей Арнаудов и Моника Чопакова от Bulgaria Wants You и ДНК дискутираха темата „Да се върнем ли от чужбина и какво предлага България“. Те представиха платформата Bulgaria Wants You и подчертаха, че тя цели да привлече български граждани от чужбина, както и да задържи българите в страната на местния трудов пазар, като предлага възможности за работа и информация за живота в различните региони на страната. Сайтът предлага обяви за работа от най-успешните и социално-ориентирани компании у нас, както и от още много представители на дребния, средния и едър бизнес от различни сфери на дейност, ситуирани в цялата страна.
Андрей Арнаудов |
Моника Чопакова |
Събитието продължи с оживена дискусия и въпроси на студентите към лекторите.