50 години от основаването на катедра „Човешки ресурси и социална защита“, 70 години специалност „Икономика на човешките ресурси“ и 32 години специалност „Застраховане и социално дело“ чества катедрата с юбилейна научна конференция. Форумът е под патронажа на ректора проф. д-р Димитър Димитров и е на тема „Трудът и социалната защита в условията на глобални обществени, икономически и социални промени“. Като част от юбилейната конференция бяха връчени плакети за принос в утвърждаването и развитието на катедра „Човешки ресурси и социална защита“ и беше открит барелеф на проф. д-р Никола Наумов.
Преди 50 години катедрата „Човешки ресурси и социална защита“ беше създадена с визия насочена за създаване на специалисти в областта на организация на труда и управление на човешкия потенциал, посочи на откриването на юбилейната конференция доц. д-р Валери Апостолов, ръководите на катедра „Човешки ресурси и социална защита“. Той допълни, че „трудът и социалната защита играят важна роля в съвременното ни общество, особено в условия на глобализация, когато настъпват обществено-икономически и социални промени, които промени изискват реорганизация на работната среда. А това се налага, защото предстоят факти и обстоятелства свързани с технологичната революция.“ Доц. Апостолов уточни, че сме изправени пред сериозни демографски проблеми, като изменението на работната среда е свързано с редица други фактори, които влияят върху нея и създават нови предизвикателства, но и нови възможности. Той уточни, че едно от главните предизвикателства е бързо променящата се работна среда, което води до необходимост, както от обучение, така и от преквалификация на работната сила. „Поддържането на уменията и конкурентоспособността става все по-належащо. Важен аспект в труда и социалната защита е подсигуряването на социално равенство и справедливост, затова катедрата избра научната конференция да бъде под надслов „Трудът и социалната защита в условията на глобални обществени, икономически и социални промени“, каза още доц. Апостолов.
![]() |
доц. д-р Валери Апостолов, ръководите на катедрата |
Ректорът проф. д-р Димитър Димитров във видеообръщение поздрави катедра „Човешки ресурси и социална защита“ като изказа признание към плеядата светли умове, създали и развивали специалностите и катедрата. „Учените, които десетилетия наред задават методиката за развитие на персонала и възпитават достойни личности“, каза той и допълни, че през тези десетилетия изучаването на човешките ресурси и социалната защита, а в последствие и застрахователното дело, са издигнати в еталон за икономика на човешките ресурси. „Днес управлението на сектора е немислимо без висококвалифицираните специалисти, завършили УНСС. Катедрата, като част от академичното ни семейство, винаги ще бъде на водещи позиции като създател на високи стандарти в образованието и науката. Поздравявам и преподавателите в специалност „Застраховане и социално дело“, че подготвят кадри, които успешно се реализират като ръководители, експерти или специалисти в застрахователни компании и пенсионноосигурителни дружества, в централната и местната администрация, както и в надзорните органи.“
![]() |
Проф. д-р Димитър Димитров |
„Това което много ме радва е, че през всичките тези 50 години, катедрата успява много добре да се интегрира във всички промени, които настъпиха“, подчерта проф. д-р Маргарита Атанасова, декан на Общоикономически факултет. Тя допълни, че темата на конференцията „ни насочва към трите стълба, които са основа на просперитета и устойчивостта на катедрата. Първият стълб – респект към мъдростта на науката и научните постижения, следва конструктивното взаимовръзка с различни партньори и третият стълб е системното изграждане на академичния екип, което изисква много търпение и прозорливост. Катедрата като част от Общоикономическия факултет има сериозен принос за просперитета на университета.“ Проф. Атанасова пожела все така всеотдайно да разкриват нови хоризонти, да пазят традициите и надграждат постигнатото.
![]() |
проф. д-р Маргарита Атанасова, декан на Общоикономическия факултет |
Вече пет десетилетия катедрата създава едно от най-известните и ценни кадри в икономиката на България, специалистите, които знаят да управляват хора, да създават и сплотяват екипи, да увеличават най-ценния капитал във всяка администрация и бизнес - техните служителите, каза проф. Емил Мингов, зам.-министър на труда и социалната политика. „Човешките ресурси ще продължат да бъдат най-ценното богатство и мисията на катедрата е да учи нашите специалисти да откриват, развиват и използват този човешки потенциал, който няма да бъде изместен от изкуствения интелект. Катедрата има голям практико-приложен принос в дейността на УНСС.“
![]() |
проф. Емил Мингов, зам.-министър на труда и социалната политика |
От името на председателя на Комисията за финансов контрол Бойко Атанасов, Деница Кирилова прочете поздравителен адрес: „Запазете енергията, вдъхновението си и стремежа към постоянно усъвършенстване, чрез които УНСС да продължава да бъде синоним на престиж и образователни традиции, а катедра „Човешка и социална защита“ - стожер в развитието на науките, свързани с човешкия капитал, където получените знания са равнозначни на безспорен успех.“
![]() |
Деница Кирилова, КФН |
Председателят на Икономическия и социален съвет Зорница Русинова припомни, че връзката между Съвета и УНСС се дължи на дългогодишната работа на проф. д-р Лалко Дулевски и очаква тези традиции да продължат. „Потенциалът на държавата за хора, които могат да развиват труда и социалната защита се намира в ръцете на всички вас. Продължете да давате хоризонт на младите хора, не само да се развиват интелектуално, но и да останат да работят в България.“ Тя връчи почетна награда на доц. д-р Валери Апостолов и проф. д-р Лалко Дулевски.
Доц. Валери Апостолов, Зорница Русинова, проф. Лалко Дулевски |
„Тези юбилейни години са свързани с много труд и професионализъм, каза изпълнителният директор на Агенцията по заетостта д-р Полина Маринова и допълни, че Агенцията и УНСС изключително добре си партнират в изграждане на визията на пазара на труда.
![]() |
д-р Полина Маринова, изпълнителен директор на Агенцията по заетостта |
Обръщение към юбилейната конференция отправиха и изпълнителният директор на Националния институт за помирение и арбитраж Владимир Бояджиев, вицепрезидентът на КТ „Подкрепа“ – инж. Иоанис Партениотис.
От страна на УНСС поздравления отправиха и председателят на Студентски съвет Илиян Чабуклийски, който подчерта, че катедрата е добър партньор на СС.
![]() |
Поздравителни адреси бяха връчени и от катедра „Индустриален бизнес“ в лицето на проф. д-р Николай Щерев, ръководител на катедрата, от катедра „Икономика на транспорта и енергетиката“ в лицето на научния секретар доц. д-р Борислав Арнаудов , който подари и юбилейна монета. Поздравления отправиха и от катедра „Политическа икономия“ с ръководител проф. д.н. Пенчо Пенчев, от катедра „Икономическа социология“ с ръководител проф. д-р Георги Петрунов, от катедра „Икономикс“ в лицето на научния секретар доц. д-р Щерьо Ножаров и др. От името на студентите Мартин Димитров от 4 курс специалност „Икономика на човешките ресурси“ благодари за всеотдайността и подкрепата на преподавателите и увери, че учебният процес е много важен за тях и ще им помогне да се развиват в бъдеще. „Благодарим, че бяхте до нас и ни научихте да мислим критично и да се стремим към високи резултати.“
![]() | ![]() | |
![]() | ![]() | ![]() |
Основните тематични направления на конференцията бяха в областта на пазар на труда, индустриални отношения, управление на човешките ресурси, организационно поведение и корпоративна култура, здравословни и безопасни условия на труд, застраховане, социално осигуряване, корпоративна социална отговорност и др.
Като част от юбилейната конференция бяха връчени плакети за принос в утвърждаването и развитието на катедра „Човешки ресурси и социална защита“.
Паметният момент беше отбелязан и с общи снимка на катедрата |
![]() |
![]() |
Като част от празничното честване беше открит и барелеф на проф. д-р Никола Наумов. Повече за неговата личност разказа проф. д-р Лалко Дулевски, дългогодишен ръководител на катедра „Човешки ресурси и социална защита“. „Много се радвам, че откриваме барелефа на един човек, който беше учен, личност, общественик и най-важното – международно признат учен. Той е имал съдбата да спечели конкурс само на 30 и няколко години и да бъде експерт в ООН в отдела по демография, да работи в Демографския институт в Париж, който е най-големият институт в света. Имал е възможността да участва в първото преброяване на населението в Африка. През 60-те години се връща в България и основава Демографския институт към Националния статистически институт. Започва работа към нашия университет и през 70-те години основава Лабораторията за демографски изследвания, която прави първите демографски прогнози в България. Проф. Наумов направи и първите прогнози за демографската криза у нас.
![]() | ![]() |