На вратите на учебните зали вече има специални табелки на брайлова азбука, благодарение на които незрящите студенти от УНСС вече без чужда помощ ще намират аудиториите, в които имат лекции.
Идеята е на второкурсника по право Кристиян Димитров, който също е незрящ. Сам искал да финансира нейното осъществяване и затова спестил пари от стипендията си и организирал кампания за набиране на останалите средства. Така необходимата сума от близо една минимална работна заплата била събрана с помощта и на хората, които обичат УНСС, казва Кристиян и споделя, че неговите колеги са неговото семейство.
![]() |
Кристиян Димитров |
22-годишният студент от Карлово се погрижил и за изработката на специалните табелки. От това ще се ползват и бъдещите ми „колеги по съдба“, казва той.
![]() |
Кристиян Димитров и помощник-ректорът Николай Бакърджиев поставят табелките |
Кристиян не се чувства различен. Благодарен е на състудентите си, че му помагат с лекциите и придвижването по коридорите на университета. Мечтае след като завърши, да стане юрисконсулт в община или учреждение, за да помага на хората с проблеми. Не смята, че в България е лесно да живееш с увреждане, но е убеден, че „когато имаш желание, ще намериш начин“.
Студентите с увреждания в УНСС са 84, седем от които са незрящи. Според Кристиян сградата и инфраструктурата на нашия университет са изключително удобни за тях, защото не е необходимо да се придвижват от сграда в сграда и да ползват градския транспорт.
Интервю с Кристиян четете в следващия брой на „Вестник на УНСС“.